Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest doskonałą okazją do pokazania ważnej roli, jaką odgrywa w szkole biblioteka. Nasza w tym roku świętowała bardzo aktywnie. Zaplanowano cykl imprez i konkursów.
Zaczęliśmy od ogłoszenia akcji „Podaruj książkę bibliotece” – szkolna książnica wzbogaciła się o kilkadziesiąt nowych pozycji i ciągle chętnie przyjmuje kolejne egzemplarze.
COTYGODNIOWE KONKURSY CZYTELNICZE
Począwszy od 10 października, przez cztery kolejne poniedziałki, odbywały się konkursy czytelnicze („Zagadki literackie”, „Potyczki z językiem polskim”, „Być na swoim miejscu” i „Konkurs wiedzy o wierszach Juliana Tuwima”). W zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad osiemdziesiąt osób. Najlepszy okazał się Filip Andrzejewski z klasy 6 e, drugie miejsce zdobyła Agata Kasperska z klasy 8e, a trzecie miejsce ex aequo przypadło Jakubowi Koniecznemu z klasy 7a i Jakubowi Kaźmierczakowi z kl. 6e.
KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY „Na wszystko jest przysłowie”
Do rywalizacji przystąpiło jedenaście dwuosobowych drużyn będących reprezentacją poszczególnych klas ósmych, siódmych oraz szóstej a i e. Konkurs miał dwuetapowy przebieg. Część pierwsza dotyczyła znajomości polskich przysłów. W części drugiej uczniowie zilustrowali, dowolną techniką, wybrane przez siebie przysłowie, wykazując się talentem plastycznym i kreatywnością.
WYNIKI przedstawiają się następująco:
Część 1. teoretyczna:
I MIEJSCE ex aequo Martyna Bartkowiak i Alicja Kocik klasa 8d
I MIEJSCE ex aequo Kinga Tomczak i Eliza Włodarczak klasa 8e
II MIEJSCE Oliwia Kielich i Zuzanna Niedziela klasa 8a
III MIEJSCE Kornelia Ceglarek i Zofia Więziołek klasa 8c
Część 2. Plastyczna:
I MIEJSCE Wojciech Hohorek i Roksana Walorek klasa 8f
II MIEJSCE Julia Marciniak i Natasza Wajnert klasa 6e
III MIEJSCE Olaf Dudziak i Krzysztof Kiciński klasa 8b
KONKURS RECYTATORSKI „Kochajmy poezję”
Po raz piąty, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, odbył się w Borowie Konkurs Recytatorski.
Do konkursu przystąpiło ośmioro recytatorów, którzy przygotowali wiersze polskich poetów. Najciekawszą interpretacją wiersza „Dialog z pluskwą” Ludwika Jerzego Kerna wykazał się Wojciech Michalak z klasy 6e, który uzyskał I MIEJSCE.
II MIEJSCE przypadło Natalii Nowaczyk z klasy 6a za „Piosenkę o końcu świata” Czesława Miłosza, natomiast również bardzo ciekawie zaprezentowała się Monika Płócieniak z klasy 8a zdobywając III MIEJSCE za wiersz „Dlaczego ogórek nie śpiewa?” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ „ Jeden z jedenastu – Szkolny OMNIBUS”
Jedenastu uczestników konkursu, przedstawicieli z każdej klasy ósmej, siódmej i szóstej a i e, odpowiadało na szereg pytań z wielu dziedzin.
W tym roku najlepszy okazał się Jakub Hirowski uczeń z klasy 7b, który wykazał się dużą wiedzą z historii, wiedzy o społeczeństwie, muzyki, geografii i informacji o regionie, uzyskując zaszczytny tytuł SZKOLNEGO OMNIBUSA.
Tuż za Jakubem uplasował się Filip Leciejewski z klasy 6a, zajmując drugie miejsce. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Olaf Dudziak z klasy 8b (ubiegłoroczny laureat tego konkursu).
PLAKAT PROMUJĄCY POKÓJ NA ŚWIECIE
Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznych obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych „O POKOJU I HARMONII NA ŚWIECIE” każda klasa miała za zadanie wykonanie plakatu promującego pokój na świecie.
Wykorzystując własną inwencję twórczą oraz wiedzę o aktualnej sytuacji na świecie, uczniowie przygotowali ciekawe prace plastyczne, które niosąc przesłanie ozdobiły drzwi do sal lekcyjnych.
Warto podkreślić, że świętująca w październiku biblioteka jest fajna, ale że nie mniej fajna, interesująca, potrzebna i przyjazna jest na co dzień.
Zapraszam od poniedziałku do piątku!
Jolanta Sobolewska-Jakubiak