• Pamiętamy o Powstańcach

          • 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wpisując się w obchody 105. rocznicy wybuchu zrywu powstańczego w Wielkopolsce, w ramach szkolnej społeczności podjęliśmy działania, dzięki którym upamiętnione zostały wydarzenia z lat 1918-1919.
            Już w listopadzie uczniowie klas  VII i VIII odwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którego siedziba mieści się w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. W towarzystwie  muzealnego przewodnika młodzież odbyła historyczną podróż przez wiek XIX aż do początku XX. Kolejne ekspozycje przybliżyły zwiedzającym sytuację Wielkopolski pod pruskim zaborem, okoliczności wybuchu oraz przebieg powstania.


                             W grudniu w przestrzeni szkoły pojawiły się tematyczne wystawy poświęcone zagadnieniom związanym z Powstaniem Wielkopolskim. Z kolei 21.12.2023 r. gościliśmy pana Marcina Podemskiego- pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Podczas wykładu historyk przybliżył uczniom klas VII przyczyny wybuchu zwycięskiego zrywu mieszkańców Wielkopolski, jego przebieg oraz znaczenie na płaszczyźnie ogólnopolskiej. W swoim wystąpieniu prelegent zwrócił  uwagę na udział mieszkańców Czempinia i okolic w powstańczych działaniach. Uzupełnieniem wykładu był pokaz multimedialny zawierający zdjęcia,  dzięki którym mogliśmy przenieść się na ulice ówczesnego Poznania oraz poznać sylwetki dowódców i uczestników zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
                             Kolejny już raz nasi uczniowie mieli okazję poznawać dzieje ojczyzny przez pryzmat lokalnej historii. Mam nadzieję, że podjęte działania skłonią młodzież do oddania hołdu Bohaterom  także
            w naszej najbliższej okolicy. Być może staną się również przyczynkiem do poszukiwania rodzinnych pamiątek powstańczych oraz podjęcia rozmów na temat udziału ich przodków w wielkopolskim zrywie.

                                                                                                                                             

                                                                                             Aleksandra Adamczak

          • WARSZTATY MAKRAMY

          • Podczas spotkania wigilijnego klasa 5b wykonała makramowe ozdoby choinkowe. Rękodzieło ze sznurka pozwoliło nam się zrelaksować i na chwilę oderwać od świątecznych porządków. Uczniowie poznali rodzaje sznurków  oraz podstawowe sploty. Tworząc makramowe dekoracje rozmawialiśmy o  zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Na zajęciach został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

          • WIZYTA HARCERZY ZE ŚWIATŁEM BETLEJEMSKIM

          • Dziś mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć harcerzy w naszej szkole podstawowej. Przyszli do nas z pięknym Światłem Betlejemskim, które niesie ze sobą nie tylko ciepło, ale także magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

            To wyjątkowe spotkanie przypomina nam o wartościach, jakie niesie ze sobą ta radosna pora roku - wspólnota, miłość i troska o drugiego człowieka. Dziękujemy harcerzom za ich zaangażowanie i piękne przesłanie, które dzielą z nami w tym wyjątkowym czasie.

            Niech Światło Betlejemskie rozświetli serca każdego z nas, niosąc ze sobą spokój i radość. Wesołych Świąt!

          • KOLĘDOWANIE

          • W miniony czwartek chór POLIHYMNIA występem w restauracji Kogucik, dla emerytowanych pracowników oświaty z gminy Czempiń, rozpoczął tegoroczne kolędowanie

            Następny koncert za tydzień w Tlenowni i kolejny 6 stycznia 2024, w święto Trzech Króli w kościele parafialnym. Serdecznie zapraszamy

            autor: J. Jakubiak

          • Święta coraz bliżej :)

          • Klasa 5b na lekcji techniki upiekła pyszne pierniczki. Gdy wypieki już ostygły, przyszła pora na lukrowanie i dekorowanie. Na matematyce uczniowie podzieleni na cztery grupy: żółtą, różową, zieloną i niebieską ozdabiali pierniki. Samodzielnie przygotowali lukier zabarwiony barwnikami spożywczymi. Następnie utrwalając wiadomości dotyczące własności liczb naturalnych przyozdabiali słodkości. Wiedza dotycząca dzielników, wielokrotności, liczb pierwszych i złożonych, a także cech podzielności liczb na najbliższy sprawdzian została powtórzona. A przy okazji kolorowe pierniczki są już gotowe na klasowe spotkanie wigilijne :) Na lekcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.
        • Wspaniałe Wieści!
          • Wspaniałe Wieści!

          • Z ogromną radością informujemy, że nasza Nauczycielka, Pani Iwona Śmiłowska-Zydorczyk, zdobyła 1. miejsce w powiecie w kategorii Nauczyciel klas 0-III w Plebiscycie Edukacyjnym 2023! 

            Serdecznie gratulujemy Pani Iwonie tego zaszczytnego wyróżnienia! To ogromny sukces, który potwierdza jej zaangażowanie i pasję w nauczaniu naszych uczniów.

          • "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa"

          • Miło nam poinformować, że troje uczniów naszej szkoły zostało laureatami konkursu plastycznego "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa" organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kościanie.

             

            Wyróżnienia zdobyli:

            Sonia Nowicka z klasy I d,

            Franciszek Kwiatkowski z klasy II b,

            Natalia Kochanowicz z klasy III c.

             

            Naszym utalentowanym laureatom  serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w różnorodnych konkursach!

             

            Sonia, Natalka i Franek odebrali wyróżnienia w trakcie uroczystego podsumowania konkursu w Kościańskim Ośrodku Kultury, na które zostali zaproszeni.

             

            Dyplomy i upominki dla wszystkich pozostałych uczniów naszej szkoły będących uczestnikami tego powiatowego konkursu zostały wręczone w szkole.

             

            Dziękujemy za zainteresowanie!

            Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

                                                                                 Kinga Tomyślak

          • Zostań Dawcą Szpiku

          • W dniu 17.12.2023 r. w CAS Tlenownia i w Szkole Podstawowej w Głuchowie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku wraz ze zbórką pieniężną na leczenie pani Dagmary Ceglarek z Głuchowa, u której zdiagnozowano aplazję szpiku kostnego. 

          • WIZYTA W CENTRUM WYOBRAŹNI

          • 7 grudnia klasa 5b razem z opiekunami p. P. Kurasiak, p. M. Ratajczak, p. B. Skibą wybrała się na mikołajkową wycieczkę do Centrum Wyobraźni w Poznaniu. Warsztaty edukacyjne pozwoliły uczniom przenieść się do fascynującego świata światła i barw. Stanowiska interaktywne pozwoliły nam lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie. Najbardziej podobały nam się kalejdoskopy, magiczny sześcian i krzywy świat luster. Ciemnia i zadania związane z prądem elektrycznym również dostarczyły wiele pozytywnych wrażeń.

          • WARSZTATY KULINARNE

          • W przeddzień Mikołajek 5 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie z planowanego cyklu warsztatów kulinarnych. W niezwykle świątecznej atmosferze dzieci piekły i ozdabiały pyszne pierniczki W ramach zajęć poznały przyprawy - ich pochodzenie, wartości smakowe oraz zdrowotne. Nauczyły się odczytywać przepis, odmierzać składniki, przeliczać jednostki wagi, a następnie łączyć składniki i wyrabiać ciasto.

            W trakcie wycinania pierniczków Pani Paulina przeprowadziła dla dzieci eksperyment który wyjaśnił im procesy chemiczne zachodzące w rosnącym cieście.

            Czas umilała nam świąteczna muzyka oraz czekolada do picia.

            Czas upłynął nam niezwykle szybko, kreatywnie i niezwykle smakowicie a korzenny zapach rozniósł się po każdym zakątku szkoły. Już nie możemy się doczekać kolejnego warsztatowego spotkania.

            autor: J. Skrzypek-Bartoszewska i P. Kurasiak

          • ŻEGNAMY JESIEŃ PO ANGIELSKU

          • W listopadzie klasy czwarte i piąte pracowały nad realizacją zadań projektu kulturowo - językowego pt. AUTUMN FESTIVALS IN THE UK AND THE USA. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat współczesnych obchodów popularnych jesiennych świąt w krajach anglojęzycznych, poznali tradycje i historię Święta Dziękczynienia w USA i Nocy Ognisk w Anglii, odkryli symbolikę Dnia Pamięci w krajach Wspólnoty Narodów (Commonwealth) i Dnia św. Andrzeja w Szkocji. Niektóre klasy pięknie recytowały wiersz "Remember, remember..." i śpiewały piosenkę w stylu rap "It's the time to share...".

            Wszyscy uczniowie mieli okazję poszerzyć słownictwo i struktury z języka angielskiego.

            Projekt obejmował także zadania językowe, plastyczne i quiz kulturowy. Kreatywne i prawidłowe wykonanie tych zadań pozwoliło klasom zdobyć kolejne odznaki i wyróżnienia w Turnieju Klas.

            Znaleźli się też śmiałkowie, którzy zmierzyli się z zadaniami Szkolnego konkursu "Autumn Festivals". Czternaścioro uczniów rozwiązywało zadania w języku angielskim udowadniając, że opanowali nie tylko struktury językowe, ale też wiadomości na temat jesiennych świąt w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najwyższe wyniki uzyskali:

            I Julia Kawka kl. IVa

            II Ksawery Łapiński kl. Ve

            III Maja Kowalczyk kl. Vd

            Komisja przyznała też dwa wyróżnienia: dla Stanisława Ambrożego i Kamila Adamczaka z kl. IVa.

            Okazało się, że "gloomy autumn days" (ponure, jesienne dni) i "dark November nights" (ciemne, listopadowe wieczory) są pełne kolorów, rozbłysków fajerwerków, smaków tradycyjnego jedzenia, radości ze spotkań z bliskimi i refleksji nad wartością kultury i tradycji.

            Dziękujemy za udział w projekcie i gratulujemy efektów edukacyjno - wychowawczych.

             

            Koordynatorki projektu: W. Kaczewiak i B. Wojciechowska

          • MASZYNY W RUCH!

          • Jesienna aura listopada sprzyja zdobywaniu nowych umiejętności. Klasa 5b i 5e zaczęły przygodę z maszyną wieloczynnościową. Uczniowie dowiedzieli się jak należy przygotować maszynę do szycia, jak wymienić złamaną igłę, poznali rodzaje różnych ściegów krawieckich. Przy pomocy ściegu prostego stębnowego szyli odcinki i wielokąty. Była to też przy okazji dobra okazja do powtórki z geometrii :)

          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          •  

             

            Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1996 roku 5 grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.  To dzień osób i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie, które bezinteresownie poświęcają swój czas i energię angażując się na rzecz pomocy innym. Dziękujemy wszystkim szkolnym wolontariuszkom i wolontariuszom za ich pracę i zaangażowanie! Warto pomagać, dobro powraca. Miłego świętowania!

                                                                                   Eliza Konieczna – Stelmaszyk, Katarzyna Matyja

          • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej przy ulicy Kolejowej 3

          • Szanowni Państwo!

            W naszej bibliotece szkolnej przy ulicy Kolejowej 3 pojawiły się kolejne, wspaniałe książki pozwalające

             młodemu czytelnikowi przenieść się do interesującego świata marzeń,  zagadek i ciekawych przygód.

            Każdy z uczniów może poznać fantastyczne wytwory wyobraźni zafascynowanego motocyklami

             Damiana, wczuć się w emocje zbuntowanej Dominiki pracującej latem w stadninie koni, albo

            wyruszyć wraz z Tolą i Jankiem w pełną przygód podróż kryjącą się za tajemniczymi niebieskimi

            drzwiami. Dla miłośników historii nabyliśmy nowe przygody Borka pozwalające głównemu

             bohaterowi przenieść się w czasie i poznać postacie z legend m. in. Lecha, Czecha i Rusa.

            Romantyczne dusze zachęcamy do pochylenia się nad „Horologium” czyli nietuzinkową baśnią o tym

             co najważniejsze.

             

            Zapraszamy wszystkich uczniów klas I – V!

             

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte
        • ul. Kolejowa 3 powiat kościański województwo wielkopolskie 64-020 Czempiń Poland
        • 61 28 26 789 lub 61 28 26 805 (Kolejowa 3) 61 28 26 268 (Borowo 76) 61 28 26 275 (Borowo 49)
      • Logowanie