27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wpisując się w obchody 105. rocznicy wybuchu zrywu powstańczego w Wielkopolsce, w ramach szkolnej społeczności podjęliśmy działania, dzięki którym upamiętnione zostały wydarzenia z lat 1918-1919.
Już w listopadzie uczniowie klas VII i VIII odwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którego siedziba mieści się w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. W towarzystwie muzealnego przewodnika młodzież odbyła historyczną podróż przez wiek XIX aż do początku XX. Kolejne ekspozycje przybliżyły zwiedzającym sytuację Wielkopolski pod pruskim zaborem, okoliczności wybuchu oraz przebieg powstania.
W grudniu w przestrzeni szkoły pojawiły się tematyczne wystawy poświęcone zagadnieniom związanym z Powstaniem Wielkopolskim. Z kolei 21.12.2023 r. gościliśmy pana Marcina Podemskiego- pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Podczas wykładu historyk przybliżył uczniom klas VII przyczyny wybuchu zwycięskiego zrywu mieszkańców Wielkopolski, jego przebieg oraz znaczenie na płaszczyźnie ogólnopolskiej. W swoim wystąpieniu prelegent zwrócił uwagę na udział mieszkańców Czempinia i okolic w powstańczych działaniach. Uzupełnieniem wykładu był pokaz multimedialny zawierający zdjęcia, dzięki którym mogliśmy przenieść się na ulice ówczesnego Poznania oraz poznać sylwetki dowódców i uczestników zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
Kolejny już raz nasi uczniowie mieli okazję poznawać dzieje ojczyzny przez pryzmat lokalnej historii. Mam nadzieję, że podjęte działania skłonią młodzież do oddania hołdu Bohaterom także
w naszej najbliższej okolicy. Być może staną się również przyczynkiem do poszukiwania rodzinnych pamiątek powstańczych oraz podjęcia rozmów na temat udziału ich przodków w wielkopolskim zrywie.
Aleksandra Adamczak