• Ogólne informacje

        • Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. 

          Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

          • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej,
          • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

          Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

          Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

          W roku 2023 zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w wymaganiach egzaminacyjnych, zawartych w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 2022 r.

          W roku 2023 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

          • języka polskiego,
          • matematyki,
          • języka obcego nowożytnego.

          Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

          Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, ‎w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, ‎którego uczeń uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby ‎pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.‎

          W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

          Podstawowym źródłem informacji o egzaminie ósmoklasisty są informatory.

          Adresowane są one przede wszystkim do uczniów i są przewodnikiem ułatwiającym przygotowanie się do egzaminu.

          Zawierają w szczególności opis egzaminu z danego przedmiotu oraz kryteriów oceniania i form przeprowadzania egzaminu, a także przykładowe zadania.

           

          Informatory dostępne są na stronie:

          www.cke.gov.pl

          www.oke.poznan.pl

      • Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z przedmiotu najwyższego wyniku.‎

      • Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, ‎niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, oraz uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy) przystępują do ‎egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe ‎informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte
      • ul. Kolejowa 3 powiat kościański województwo wielkopolskie 64-020 Czempiń Poland
      • 61 28 26 789 lub 61 28 26 805 (Kolejowa 3) 61 28 26 268 (Borowo 76) 61 28 26 275 (Borowo 49)
    • Logowanie