Rada Rodziców pragnie podziękować wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu festynu oraz tym, którzy wzięli w nim udział. Mamy nadzieję, że się wam podobało.
Sportowy Dzień Dziecka
Tegoroczny Dzień Dziecka przebiegał pod znakiem sportowej rywalizacji. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych spotkali się na boiskach UKS AS, gdzie nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali kilka sportowych wyzwań. Reprezentacje klas rozegrały mecze piłki nożnej, zagrały w dwa ognie oraz brały udział w wyścigach rzędów. Cóż to były za emocje!
Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy czwarte:
I miejsce – IVc
II miejsce – IVd
III miejsce – IVb
Klasy piąte:
I miejsce – Ve
II miejsce – Va
III miejsce – Vd
IV miejsce – Vd
Klasy VI oraz uczniowie z Ukrainy:
I miejsce – VIa
II miejsce – VIb
III miejsce - Ukraina
Po zakończeniu zmagań sportowych wszyscy chętnie ogrzali się przy ognisku i zjedli pieczoną kiełbaskę. Rozegrano też mecz piłki siatkowej plażowej Uczniowie vs. Nauczyciele.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
2
XXVI POWIATOWY KONKURS O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII
27 maja uczniowie klas IV-VI zmagali się z zasadami polskiej ortografii w XXVI Powiatowym Konkursie o Tytuł Mistrza Ortografii. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Kościanie i wzięło w nim udział 39 uczniów z 13 szkół. Naszą szkołę reprezentowali Filip Leciejewski, Kamil Konik i Nela Siczyńska, po wcześniej przeprowadzonych eliminacjach klasowych i szkolnych. Tekst pisany przez uczestników konkursu był niełatwy i zawierał mnóstwo pułapek ortograficznych. Jednakże szczeżuja Honorata, która wybrała się na wakacje z gżegżółką, okazała się nie aż tak straszna, ponieważ nasi uczniowie spisali się wyjątkowo dobrze. Otóż po obradach komisji i ogłoszeniu wyników okazało się, że Filip Leciejewski zajął II miejce i tym samym stał się Wicemistrzem Ortografii 2022. Również osiągnięcie Neli Siczyńskiej, która zajęła IV miejce, wzbudziło ogromną radość i zadowolenie.
Brawo!!! Gratulujemy!!!
Bernadeta Łukowiak
Debata oksfordzka dla ósmoklasistów
Już po raz kolejny uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, jako obserwatorzy wzięli udział w debacie oksfordzkiej. Nowością było miejsce- Tlenownia, tradycją to, że dyskutowali ze sobą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Wśród licealistów nie zabrakło również absolwentów naszej szkoły. Tym razem dyskutowaną tezą było zdanie „ Jako zdolna, ale uboga osoba w Polsce, wybrałabym szkołę i kształcenie zawodowe, ponad ogólnokształcące i stopień naukowy”.
Jeden z zespołów tzw. propozycji poprzez konkretne argumenty, starał się prawdziwość tej tezy udowodnić, drugi tzw. opozycji starał się ją zdezawuować. Ostatecznie dwuosobowe jury, przyznało w swoim werdykcie, że bardziej przekonywujące były argumenty przeciwników postawionej wcześniej tezy.
- Uczestnictwo w roli obserwatora w takiej debacie było ciekawym doświadczeniem – powiedziała Marta Berdyszak, uczennica klasy 8 c- Niektóre argumenty były dość ciekawe i przekonywujące.
Gerwazy Konopczyński
Wygrywamy finał wojewódzki i jedziemy do Warszawy…!
- 5
Dnia 24 maja 2022 roku w Szamotułach odbył się finał wojewódzki Turnieju Piłki Nożnej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” rozgrywany jest od 2000 roku. To największy turniej dla dzieci w Europie, w których dotychczas udział wzięło blisko 2 miliony dziewcząt i chłopców z całego kraju. Poza wspaniałą zabawą i możliwością sportowej rywalizacji, Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” daje swoim uczestnikom również szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności trenerom i skautom Polskiego Związku Piłki Nożnej. W turnieju o Puchar Tymbarku grali m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński czyli obecni reprezentanci Polski.
W finale wojewódzkim w Szamotułach w kategorii wiekowej U-10 wzięło udział 25 zespołów. Wśród najlepszych drużyn w województwie znaleźli się uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, którzy zapewnili sobie miejsce w finale wygrywając wcześniej etap powiatowy.
Nasza drużyna grająca pod nazwą UKS „AS” Czempiń rozpoczęła rozgrywki wojewódzkie w fazie grupowej od rywalizacji z zespołami z Książa Wielkopolskiego, Konina oraz Grodziska Wielkopolskiego. Od samego początku turnieju nasi chłopcy reprezentowali wysoki poziom pokonując wysoko wszystkie trzy zespoły z grupy, nie tracąc przy tym żadnej bramki.
Do kolejnego etapu turnieju trafiło osiem zespołów, zwycięzcy swoich grup oraz jeden zespół z drugiego miejsca, który miał najlepszy bilans punktowy. Były to zespoły ze Ślesina, Leszna, Kalisza, Wyrzyska, Trzemeszna, Kaźmierza, Krotoszyna oraz Czempinia.
W ćwierćfinale po bardzo ciężkim spotkaniu wygrywamy z rówieśnikami z Wyrzyska 1-0 i przechodzimy do półfinału!
W spotkaniu, dającym awans do finału zmierzyliśmy się z zawodnikami z Krotoszyna. Reprezentacja SP Czempiń wygrała mecz 3-2 i tym samym zapewniła sobie miejsce w finale!
Mimo ogromnego zmęczenia po całodniowej rywalizacji nasi zawodnicy na mecz finałowy wyszli z olbrzymią ambicją i wolą walki by spełnić swoje marzenia o wyjeździe na finał krajowy w Warszawie. Od początku mecz ruszyliśmy z atakami na bramkę przeciwnika, co przełożyło się na prowadzenie 2-0. Rywale z Trzemeszna jednak nie zamierzali się poddać bez walki i zdołali doprowadzić do remisu. Gdy wydawało się, że o losach pojedynku rozstrzygną rzuty karne nasz zespół przeprowadził fantastyczną akcję zakończoną cudownym strzałem dającym zwycięstwo!
Po ostatnim gwizdku sędziego radości nie było końca. Były też łzy szczęścia i śpiewy licznie zgromadzonych rodziców, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie oraz huczne powitanie w Czempiniu.
Jako najlepszy zespół w Wielkopolsce reprezentacja Szkoły Podstawowej w Czempiniu w dniach od 11 do 14 czerwca br. będzie rywalizować z najlepszymi drużynami w kraju w ogólnopolskim finale w Warszawie. Na naszych młodych zawodników czekają też wspaniałe nagrody, do których należą m.in. spotkanie z reprezentacją Polski czy oglądanie jej meczu z trybun PGE Narodowego gdzie Polska zagra z Belgią. Szykuję się ogromna przygoda, którą chłopcy na pewno zapamiętają do końca życia!
Skład zespołu: Radek Kinecki, Franciszek Cichocki, Fryderyk Cichocki (klasa 3e), Jan Kielich, Alan Kostyk (klasa 3c), Alan Sobkowiak ( klasa 2b), Kacper Kubacha, Bartosz Sarbinowski (klasa 2c), Michał Staszewski, Leon Popowicz (klasa 2d).Opiekunowie: Maciej Marciniak i Zbigniew Kłos.
Powiatowy Konkurs Ortograficzny o „ Złote Pióro Mistrza Ortografii”
24.05.2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie, odbył się powiatowy konkurs o „ Złote Pióro Mistrza Ortografii”.
Celem konkursu było:
- rozbudzenie czujności ortograficznej wśród uczniów;
- sprawdzenie umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce;
- kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy.
Uczestnicy pisali dyktanda, pełne „pułapek” ortograficznych. W trudnej rywalizacji udział brało 34 uczniów klas III z powiatu kościańskiego. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Nadia Szczerbal z klasy III e oraz Maciej Lewandowski z klasy III b.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom, a szczególnie Nadii Szczerbal, która w potyczkach ortograficznych zdobyła wyróżnienie.
Iwona Szymczak
LEKKOATLETYKA KRÓLOWĄ SPORTU
- 12
Maj obfituje w zawody lekkoatletyczne. Dopiero co odbyły się drużynowe biegi przełajowe, czwórbój, a teraz przyszedł czas na trójbój. Dnia 13 maja br. drużyna dziewcząt i chłopców z naszej szkoły rywalizowała w Kościanie podczas Mistrzostw Powiatu Kościańskiego w Trójboju Lekkoatletycznym. Najpierw dziewczyny i chłopcy biegali na dystansie 60 m, następnie dziewczyny skakały w dal, a chłopcy rzucali piłeczką palantową, później nastąpiła zmiana i chłopcy skakali, a dziewczyny rzucały. Po zakończeniu zostały podsumowane punkty osobno dla dziewcząt i chłopców. Obydwie drużyny zdobyły miejsca na podium. Chłopcy stanęli na III miejscu, a dziewczyny nie oddały zwycięstwa zdobywając złote medale. Trzymajmy kciuki za lekkoatletki, gdyż 7 czerwca pojadą na zawody rejonowe do Rawicza!!!! W drużynie dziewcząt była: Maja Włodarczak, Oliwia Gadomska, Aleksandra Korbik, Julia Marciniak, Gabriela Nyczak. W drużynie chłopców byli: Wojciech Staszewski, Wiktor Roszak, Filip Hirowski, Filip Żak, Norbert Lucerek i Piotr Guz (rezerwa).
Gratulacje dla wszystkich!!!!!
Monika Włodarczak
DZIEWCZYNY TUŻ ZA PODIUM MISTRZOSTW REJONU LESZCZYŃSKIEGO W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM
- 2
Dzień 17 maja to kolejny dzień zmagań dla naszej szkolnej drużyny dziewcząt. Po wygranej i awansie na zawodach powiatowych w czwórboju lekkoatletycznym dziewczyny zmierzyły się z najlepszymi drużynami z rejonu leszczyńskiego. Bardzo dobrze zawodniczki poradziły sobie z biegami na 60m i 600m natomiast w skoku w dal i w rzucie piłeczką palantową uzyskały trochę słabsze wyniki niż na powiecie co zadecydowało o trochę niższej punktacji ogólnej zespołu. Zabrakło naprawdę niewiele do wywalczenia medalu. Ostatecznie zakończyłyśmy rywalizację na IV miejscu . W drużynie szkolnej wystartowały: Julia i Zofia Ambroży, Aleksandra Maik, Vanessa Zapart, Maja Włodarczak, Oliwia Gadomska. Dodam też, że Maja i Oliwia były najmłodszymi zawodniczkami podczas zawodów, a walczyły ramię w ramię. Wielkie brawa dla wszystkich!!!! Jestem dumna z naszych dziewczyn, ponieważ walczyły dzielnie i zdobyły naprawdę wysoki i wartościowy wynik dla naszej szkoły!!!
Monika Włodarczak
Fotorelacja z finałowego turnieju Enea Akademia Sportu
- 6
Sukces Mikołaja Sobiaka
Duży sukces odniósł Mikołaj Sobiak- uczeń klasy 7 c Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. Zwyciężył w konkursie „Dezydery Chłapowski –życie i dzieło”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Oświatowe im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz Fundację BONUM ADIPISCI „Dążyć do dobra”. Etap finałowy konkursu, odbył się w dawnym majątku rodu Chłapowskich, w pałacu w Kopaszewie gm. Krzywiń, należącym obecnie do spółki „Danko”.
Składał się on z dwóch części, pisemnej oraz ustnej. Pięciu, którzy uzyskali najlepszy wynik w części pisemnej, awansowali do części ustnej. Tam czekały na nich pytania od członków komisji konkursowej. Po zsumowaniu punktacji najlepszym okazał się Mikołaj Sobiak- uczeń klasy 7 c Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu.
- Poziom tegorocznego konkursu był wysoki – powiedział po ogłoszeniu wyników prof. Cezary Trosiak, prezes Stowarzyszenia Oświatowego im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego. – Gratuluję wiedzy wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom, w tym zwycięzcy.
Gościem konkursu był Stanisław Chłapowski- potomek gen. Dezyderego Chłapowskiego, który zachęcał młodzież do odkrywania historii rodu Chłapowskich, ale też dziejów regionu. Wręczenie nagród zwycięzcy oraz laureatom konkursu, odbędzie się 3 czerwca w Kościanie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kościana.
Gerwazy Konopczyński
II OGÓLNOPOLSKI KONKURS- IGNACY JAN PADAREWSKI
Organizatorem Konkursu jest Wielkopolski Kurator Oświaty. Konkurs obejmuje dziewięć różnych Dyscyplin.
Troje uczniów z naszej szkoły: Stanisław Bajer kl. 4d, Zofia Białożyt kl. 4c, Zofia Tanaś kl. 4c, spróbowało swoich sił w kategorii Poeta Primus.
Rywalizacja odbywała się dwustopniowo. Pierwszym zadaniem uczestników było napisanie własnego wiersza o tematyce wynikającej z inspiracji postacią, biografią lub dokonaniami Mistrza Paderewskiego. Prace zostały ocenione przez Jury złożone z profesjonalnych twórców, członków Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Poczuliśmy się dumni i bardzo szczęśliwi, gdy na liście osób zakwalifikowanych do drugiego etapu znalazły się imiona Zosi, Zosi i Stasia!!! Tym razem zadaniem było napisanie wiersza w formie akrostychu. Słowami kluczami dla uczestników były: MISTRZ PADEREWSKI.
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że Komisja Konkursowa II Ogólnopolskiego Konkursu Ignacy Jan Paderewski - Dyscyplina Poeta w kategorii klas 1-4 przyznała drugą nagrodę Stasiowi Bajerowi.
Gala wręczenia nagród odbędzie się 29 czerwca w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w połączeniu z wystawą pokonkursową oraz koncertem.
Nasi młodzi poeci wykazali się wiedzą, talentem i dużym zaangażowaniem. Gratulujemy!!!
Mirosława Włodarczak
Autobusy – egzaminy kl. VIII
24.05 – wtorek
Przywóz:
7.50 – Gorzyce, St. Gołębin, Gorzyczki, Borowo
8.05 – Srocko, Piechanin
8.05 – Iłówiec, Słonin
8.15 – Jasień
Odwóz: 11.35, 12.30 – 8 a,d
25.05 - środa
7.50 – Gorzyce, St. Gołębin, Gorzyczki, Borowo
8.05 – Srocko, Piechanin
8.05 – Iłówiec, Słonin
8.15 – Jasień
Odwóz: 10.50, 12.30 – 8 b,e f
26.05. - czwartek
7.50 – Gorzyce, Gorzyczki, St. Gołębin, Borowo
8.05 – Srocko, Piechanin
8.05 – Iłówiec, Słonin
8.15 – Jasień
Odwóz: 10.40, 11.10
WYCIECZKA DO SIEDLISKA JÓZEFÓWKA
9 maja uczniowie klasy 1a oraz 3a wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Zagrody Rodzinnej Siedlisko Józefówka w Sątopach. W tym malowniczym miejscu położonym w samym środku lasu spotkaliśmy między innymi alpaki, lamy, osiołki, czy kozy, które swobodnie chodziły po wybiegu. Ptaszarnia była miejscem, gdzie mogliśmy zobaczyć różne gatunki ptactwa ozdobnego. Mieliśmy okazję nakarmić lemury. Dzieci brały udział w warsztatach z wysiewu warzyw oraz korzystały z dmuchanych zamków. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci.
Klaudia Galusik
Festyn Rodzinny
Zapraszamy
wszystkie dzieci wraz z rodzicami na festyn rodzinny, który odbędzie się w dniu 28.05.2022r. od godziny 10.00 do 14.00 przy Hali sportowej „Herkules”.
Jeśli lubisz dobrą zabawę, warsztaty, grilla, dobre towarzystwo i moc atrakcji to właśnie na ciebie czekamy!
Zapraszamy!
Rada Rodziców
NASZE UCZENNICE W FINALE TURNIEJÓW ENEA AKADEMIA SPORTU
28 kwietnia 2022 roku w hali sportowej Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się kolejny z cyklu turniej mini piłki siatkowej dziewcząt i chłopców dwójek. W turnieju uczestniczyli uczniowie i uczennice z ponad 20 szkół z Poznania i okolic. Po zaciętej, sportowej walce reprezentacja Czempińskiej szkoły w składzie: Katarzyna Pomykała, Julia Pawlak i Zofia Kwiatkowska z klasy 4D uzyskała awans do rundy finałowej, która odbędzie się 19 maja 2022 roku. W finale udział wezmą również dziewczyny z klas 3 w kategorii „single”, które w poprzedniej edycji turniejów uzyskały awans. POWODZENIA !
WYCIECZKA SZKOLNA KLAS SIÓDMYCH DO WAŁBRZYCHA I JELENIEJ GÓRY
- 6
27 kwietnia uczniowie klas VIIa, VIIe, VIIg oraz VIIc wyruszyli na wycieczkę do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Pierwszego dnia zwiedzili muzeum Gross-Rosen,na którego terenie znajdował się obóz koncentracyjny. Zapalili znicz przed tablicą pamiątkową, poświęconą założycielowi Szarych Szeregów Florianowi Marciniakowi, który najprawdopodobniej zginął w Gross-Rosen. Każdy powinien choć raz zobaczyć takie miejsce, aby wiedzieć do czego zdolny jest człowiek, jak okrutny potrafi być. Obóz jest przestrogą, aby historia nie powtórzyła się (szczególnie w kontekście wydarzeń, które mają miejsce u naszych wschodnich sąsiadów).
Następnego dnia rano uczniowie wyruszyli do Wałbrzycha. Zaczęli od zwiedzania podziemi zamku Książ. W czasie II wojny światowej więźniowie obozu Gross-Rosen byli zmuszani do drążenia tuneli pod zamkiem. Powstała podziemna trasa,na głębokości 50 metrów, której dokładna długość do dzisiaj nie została ustalona. Następnie młodzież zwiedziła komnaty zamkowe. Zrobiły ogromne wrażenie.
Kolejnym punktem na mapie było Muzeum Porcelany. Wszyscy mogli w nim podziwiać przedmioty pochodzące z wałbrzyskich fabryk oraz europejskich manufaktur.Na koniec dnia zwiedzili Starą Kopalnię w Wałbrzychu, mieszczącą się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Przewodnik w interesujący sposób,w trakcie przejścia trasą podziemną, opowiadał o ciężkiej pracy górników. Każdy z uczestników mógł sprawdzić, jak ciężkimi narzędziami posługują się górnicy w trakcie swojej pracy. Uczniowie weszli na wieżę widokową, która znajduje się na terenie dawnej chłodni kominowej. Zmęczeni wrócili wieczorem do pensjonatu.
Trzeciego dnia rano wyruszyli w stronę domu. Po drodze zwiedzili Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. W muzeum można zobaczyć tradycyjną chatę sudecką oraz kamienicę, która wcześniej znajdowała się przy jednej z ulic Jeleniej Góry. W muzeum można też podziwiać wyroby ze szkła. Zaskoczył wszystkich na przykład węgiel, który wyglądał na naturalny, a był wykonany ze szkła.Na terenie muzeum młodzież uczestniczyła w warsztatach, w trakcie których wykonała pracę z wykorzystaniem techniki decoupage.
Ostatnim punktem wycieczki był Bolków. Najpierw uczniowie zwiedzili zamek w Bolkowie, weszli na wieżę widokową. Później zjedli przepyszny obiad i ruszyli w drogę powrotną do domu.Do Czempinia dojechali około godziny 19-ej. Czekali na nich stęsknieni rodzice.
POWIATOWY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
- 12
Po dwuletniej przerwie w organizacji konkursu, dnia 28 i 29 kwietnia odbył się w ZS nr 3 w Kościanie turniej dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnicy zmagali się w trzech konkurencjach. Część teoretyczna dotyczyła wiedzy ogólnej z zakresu ruchu drogowego. W praktycznej części uczestnicy pokonywali na rowerze miasteczko ruchu drogowego połączone z torem przeszkód, pod okiem policjantów oraz wykazywali się wiedzą z pierwszej pomocy przedmedycznej, pod okiem młodszego ogniomistrza z Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie.
Drużyna piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Czempiniu w składzie: Aleksandra Bura, Inez Budzińska, Filip Leciejewski i Franciszek Zygmanowski zajęła III miejsce, natomiast grupa starsza: Jakub Hirowski, Michał Wieczorek i Jan Kapała - Grygier - IV miejsce.
Laureatom konkursu nagrody i upominki wręczał Komendant Powiatowy Policji insp. Andrzej Zakrzewski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie Wiktor Spiżewski, burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, zastępca wójta Gminy Kościan Mirosław Duda oraz dyrektor SP 3 w Kościanie Izabela Korzeniowska.
Uczestnikom turnieju gratulujemy!
DZIEŃ KLAPKA
- 6
22 kwietnia w naszej szkole klasy VII i VIII świętowały Dzień Klapka. Zabawa polegała na zmianie swojego codziennego obuwia szkolnego na klapki czy kapcie, w których zwykle chodzi się w domu. Tego dnia „klapkowiczów” w szkole było całkiem sporo a w noszeniu klapek przodowały dziewczyny.
Archiwum