Uczniowie klas VII i VIII uczcili kolejną rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan tuż przed przerwą świąteczną. Tegoroczne świętowanie podzielone zostało na kilka etapów. W ramach przygotowań do obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w holu szkoły pojawiła się wystawa przedstawiająca podstawowe fakty związane z powstańczym zrywem.
Dalsza część obchodów zakładała udział młodzieży z klasy VII a, VII b oraz VIII a w „żywej lekcji historii” przygotowanej i przeprowadzonej przez przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Tschuff”- p. Wiktorię Stefanowską oraz p. Miłosza Kicińskiego. Podczas prelekcji rekonstruktorzy z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadali o okolicznościach wybuchu powstania w grudniu 1918 roku, jego dowódcach, uzbrojeniu i umundurowaniu Powstańców. Prowadzący nawiązali bardzo dobry kontakt z publicznością. Dzięki temu prelekcja przybierała formę swobodnej rozmowy i angażowała młodzież do aktywnego w niej udziału. Interesującą częścią zajęć było również wystąpienie p. Wiktorii, która omówiła rolę kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Wielkopolanki pełniły funkcję sanitariuszek- opatrywały i pielęgnowały rannych, karmiły powstańców prowadząc kuchnie polowe oraz wcielały się w rolę łączniczek, przekazując cenne informacje. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła część warsztatowa spotkania, a więc musztra, prezentacja powstańczej broni oraz umundurowania. Wszystkie eksponaty były dosłownie „na wyciągnięcie ręki”.
Kolejną aktywnością, zorganizowaną w ramach tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, były stacje zadaniowe rozmieszczone w przestrzeni czempińskiej Tlenowni. W Izbie Muzealnej uczniowie układali powstańcze puzzle, czyli obrazy Leona Prauzińskiego. W sali spotkań tworzyli plakaty poświęcone poznańskim organicznikom. W bibliotece na uczestników gry czekał szyfr książkowy. W sali widowiskowej należało rozwiązać krzyżówkę oraz napisać list z frontu do rodziny. W holu natomiast uczestnicy zabawy definiowali takie pojęcia jak praca u podstaw i germanizacja. Uczniowie doskonale poradzili sobie z poszczególnymi zadaniami. Wykazali się wiedzą, umiejętnością skutecznej komunikacji oraz pracy w zespole.
Ostatnią formą uczczenia Powstania było oddanie hołdu jego uczestnikom pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.
Spotkanie z rekonstruktorami z GRH „Tschuff”, realizacja stacji zadaniowych czy wizyta w Poznaniu to działania, które z całą pewnością przyczyniły się do pogłębienia wiedzy czempińskiej młodzieży na temat Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia. Były również lekcją kształtowania patriotycznych postaw młodych Wielkopolan i rozbudzania zainteresowania historią regionalną.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce przedstawicieli GRH „Tschuff” za otwartość i chęć współpracy, a także ogrom przekazanej wiedzy oraz p. Wiesi Franczak za pomoc w organizacji spotkania w CAS Tlenownia.
Aleksandra Adamczak