27.09.2024 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu świętowała Dzień Patrona Szkoły. Tradycją, która na trwałe wpisała się w historię święta, jest organizacja pieszych rajdów do miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy.
W miniony piątek uczniowie i nauczyciele kolejny raz udowodnili, że pielęgnują i szanują lokalną historię oraz dbają o to, by pamięć o bohaterach z okresu II wojny światowej była żywa. Uroczyste obchody święta rozpoczęły się od apelu, podczas którego podsumowany został konkurs przeprowadzony wśród uczniów klas VII z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. III miejsce zajął w nim Jan Włodarczak, II Oskar Wilk, a zwyciężył Kamil Piotrowski. Patronat nad konkursem sprawował Burmistrz Gminy Czempiń, p. Konrad Malicki.
Tegoroczne obchody święta były wyjątkowe. Uczniowie uczestniczyli bowiem w żywej, widowiskowej i z całą pewnością niezapomnianej lekcji historii. Wszystko za sprawą pokazu wyszkolenia kawaleryjskiego przygotowanego i zaprezentowanego przez Oddział Ochotniczy Ułanów Poznańskich pod dowództwem rotmistrza kawalerii ochotniczej Romana Kusza.
Do najważniejszych zadań realizowanych przez Oddział należą krzewienie tradycji kawaleryjskich, kształtowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy na temat historii ułanów, ich uzbrojenia oraz wyposażenia. Ułani zaprezentowalidynamiczny pokaz wyszkolenia oraz umiejętność władania szablą i lancą. Najwięcej emocji wśród zgromadzonej publiczności wzbudziło pokonanie przeszkody ogniowej.Po pokazie kawaleryjskim zaprezentowały się Amazonki z Damskiej Sekcji Jeździeckiej.Pełen wdzięku, gracji i elegancji kadryl zachwycił zebranych widzów.
W drugiej części dnia uczniowie wykonywali zadania i aktywności z podziałem na grupy wiekowe. Uczniowie klas IV i V realizowali stacje zadaniowe tematycznie związane z Florianem Marciniakiem, pierwszym Naczelnikiem Szarych Szeregów. Uczestniczyli także w spotkaniu z p. Krzysztofem Lange- historykiem, rekonstruktorem, miłośnikiem Ziemi Czempińskiej. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały militaria oraz umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej oraz unikatowe zdjęcia Czempinia. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie eksponatami. Dla wielu była to niepowtarzalna okazja, by dotknąć, przymierzyć, sprawdzić, doświadczyć tego, co dotąd znane było jedynie z kart podręcznika. Historia była tu dosłownie
„na wyciągnięcie ręki”. Klasy VI uczciły pamięć „Szarego” udając się pieszo do Gorzyc. W rodzinnej miejscowości Floriana Marciniaka, reprezentantka uczniów klas VI przypomniała zebranym biogram harcmistrza. W tym roku uroczystość w Gorzycach miała charakter szczególny, wyjątkowo wzniosły i patetyczny. W asyście Amazonek i Ułanów z Oddziału Ochotniczego Ułanów Poznańskich szóstoklasiści złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem harcmistrza. Ułani wyrecytowali także pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego wiersz „Ojczyzna”.
Na zakończenie rotmistrz Roman Kusz przeprowadził prelekcję na temat naczelnika Marciniaka. Uczniowie klas VII udali sięz kolei do Jarogniewic, by uczcić pamięć pomordowanych przez hitlerowców pacjentów Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie. Ósmoklasiści natomiast wzięli udział w grze terenowej „Śladami II wojny światowej na Ziemi Czempińskiej”. W trakcie jej trwania odwiedzili ważne miejsca w przestrzeni miejskiej, w których poznali biogramy Czesława Przygodzkiego, Józefa Brzezińskiego oraz Floriana Marciniaka.
Tegoroczne obchody Dnia Patrona przeszły do historii. Na długo jednak pozostaną
w naszej pamięci z uwagi na swą wyjątkowość i niepowtarzalność. Wyjście poza ławkę szkolną, udziałw grach terenowych, pieszych rajdach do miejsc pamięci narodowej, spotkania
z rekonstruktorami, pasjonatami i miłośnikami małej ojczyzny to działania, które z całą pewnością kontynuować będziemy w kolejnych latach. Pięknie dziękujemy zaproszonym gościom
za poświęcony czas, wiedzę przekazaną z ogromną pasją, za inspirującą lekcję historii. Szczególne podziękowania składamy na ręcep. rotmistrza kawalerii ochotniczej Roma Kusza, ułana kawalerii ochotniczej p. Filipa Kucery oraz p. Krzysztofa Lange.
Autorzy:Aleksandra Adamczak, Hanna Ambroży, Gerwazy Konopczyński
Zdjęcia: Aleksandra Adamczak, Ewa Lecyk- Herter, Agnieszka Ławniczak