Korzystając z pięknych czerwcowych dni, uczniowie klasy VIIa wzięli udział w interdyscyplinarnych zajęciach zorganizowanych w terenie, poza ławką szkolną. Tym razem edukacyjną przestrzenią były lasy, łąki, pola, okoliczne ścieżki i dukty oraz… stajnia Lanca w Gorzycach. Przedsięwzięcie łączyło w sobie treści realizowane na wielu przedmiotach szkolnych, takich jak język polski, historia, matematyka, przyroda, wychowanie fizyczne, muzyka czy plastyka. Nade wszystko była to jednak doskonała okazja do wzajemnego, lepszego poznania siebie oraz wzmocnienia klasowych relacji. Idea całego działania opierała się na grze terenowej typu podchody.
Uczniowie podzieleni na drużyny tworzyli zadania, ukrywali je w różnych, nieoczekiwanych i zaskakujących miejscach oraz zostawiali szukającym strzałki i wskazówki. Druga grupa również nie miała łatwego zadania. Realizacja odnalezionych wyzwań przeszła jednak najśmielsze oczekiwania. Kreatywność, odwaga, inwencja twórcza, zaangażowanie, współpraca, a nawet poświęcenie... – w taki sposób określić można pracę całego zespołu. Na trasie Borowo-Gorzyce rozmieszczonych zostało ponad 20 zadań o zróżnicowanym stopniu trudności. Uczestnicy musieli między innymi:
- policzyć, ile lat mają razem;
- przygotować życzenia dla swoich nauczycieli z okazji zbliżających się wakacji;
- zaśpiewać dowolną piosenkę;
- ułożyć rymowankę, którą powitali właścicieli stajni;
- ułożyć z patyków i kamieni lub innych materiałów znalezionych na trasie nazwę STAJNIA LANCA
GORZYCE;
- wymienić 7 autorów lektur szkolnych;
- wyjaśnić, co oznaczają związki frazeologiczne np. koń by się uśmiał, kopać się z koniem, zjeść
konia z kopytami, postawić na czarnego konia.
Śmiechu i doskonałej zabawy było mnóstwo!
Celem naszej pieszej wyprawy były Gorzyce. Wszyscy wiemy, że jest to miejscowość, w której urodził się Florian Marciniak, pierwszy naczelnik Szarych Szeregów. Pod pomnikiem upamiętniającym Harcmistrza uczniowie pochylili się raz jeszcze nad trudną historią II wojny światowej. Zapalając symboliczny znicz zapewnili o swej pamięci i szacunku wobec przeszłości.
Kolejnym punktem programu i zarazem miejscem docelowym na trasie wspólnego wędrowania była Stajnia Lanca Gorzyce, której właściciele przyjęli nas z ogromną serdecznością. Uczniowie klasy VII a również przygotowali specjalne powitanie, które na Gospodarzach zrobiło duże wrażenie. Wizyta w stajni była niepowtarzalną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat koni, ich pielęgnacji, karmienia oraz sprzętu jeździeckiego. Była możliwość czyszczenia, siodłania oraz przytulenia się do tych dużych, aczkolwiek delikatnych zwierząt. Każdy chętny mógł również spróbować swoich sił i zobaczyć jak wygląda świat z końskiego grzbietu. Mimo początkowych obaw, wielu pokonało własny lęk i dało się przekonać do jazdy pod czujnym okiem instruktora. Bardzo miłą niespodzianką był pokaz umiejętności jeździeckich przygotowany przez nasze koleżanki- Małgosię, Amelię oraz Tosię. Podziw i brawa były dowodem uznania dla umiejętności zaprezentowanych przez dzielne Amazonki. Zwieńczeniem wizyty w stajni było wspólne ognisko. Wpatrując się w ogień, z zapartym tchem słuchaliśmy Pana Filipa, który opowiadał o największych dokonaniach 15 Pułku Ułanów Poznańskich, organizowanych współcześnie Dniach Ułana oraz tradycjach i uzbrojeniu polskiej kawalerii. Dodatkowym walorem naszego spotkania była prezentacja broni. Odtąd już nikt nie miał wątpliwości, dlaczego stajnia, w której gościliśmy to Stajnia Lanca.
Zajęcia w terenie zrealizowały założone cele edukacyjne. Stworzyły doskonałą okazję do integracji, wzajemnej komunikacji, współdziałania. Pozwoliły przełamać własne słabości i lęki. Były lekcją historii i patriotyzmu. Umożliwiły bliski kontakt z naturą, przyrodą, zwierzętami.
Nie sposób wymienić wszystkich zalet. Jedno jest pewne- wyjścia takie należy organizować tak często, jak to możliwe.
Właścicielom Stajni Lanca Gorzyce raz jeszcze dziękujemy za miłe przyjęcie i fantastyczną atmosferę podczas zajęć! Do miłego zobaczenia!
Aleksandra Adamczak