• Kolędowanie z Polihymnią

          • Chór „Polihymnia” dał kolejne dwa koncerty świąteczne.

            W grudniu, w CAS Tlenownia, zaprezentował swój  program artystyczny dla podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Czempiniu, podczas spotkania wigilijnego. Chórowi towarzyszył Wojtek Michalak z klasy 7e pięknie deklamując wiersz ks. Jana Twardowskiego.

             

            6 stycznia, w święto Trzech Króli, „Polihymnia” wystąpiła w kościele parafialnym. W wykonaniu chóru, licznie zgromadzona publiczność, mogła wysłuchać trzech pastorałek „Wigilia”, „Jam jest dudka” i „Rozśpiewały się obłoki” z akompaniamentem Anny Rymaniak.

            Finałem koncertu był utwór „Jest taki dzień” przygotowany przez wszystkich artystów biorących udział w tym koncercie. Wraz z „Polihymnią” wystąpiła Agnieszka Szymańska, CTŚ „Harfa”, Orkiestra Dęta „Parada”, Szymon Bocian oraz Akademia Piosenki.

            klikając w link można posłuchać kolęd: https://fb.watch/puiq-0SfbC/

             

             

             

                                                                                                   Jolanta Sobolewska - Jakubiak

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

          • We wtorek 9 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas IV-V. Jego celem było zwiększenie zainteresowania sztuką recytacji i kultury słowa oraz doskonalenie poprawnej artykulacji. Po eliminacjach klasowych zgłoszono 32 uczniów. Repertuar uczestników  konkursu obejmował utwory poetyckie Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej, Grochowiaka, Jachowicza, poezję Szymborskiej ks. Twardowskiego i Staffa. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane, oklaskiwane gromkimi brawami wszystkich uczestników.

            Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców :

            I miejsce -  Lena Glinicka     

            II miejsce – Maria Występska

            III miejsce – Agata Sikora i Zuzanna Yonan

            Wyróżnienie otrzymali: Natan Musiał

                                                  Julia Leśniczak

                                                  Maria Borowiak

                                                  Kamila Nowaczyk

                                                  Karolina Bendzińska.

            Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok.

            Bernadeta Łukowiak

          • MASZYNY W RUCH

          • Klasa 5b na lekcji techniki doskonaliła umiejętności szycia na maszynie wieloczynnościowej. Odliczamy czas do wiosny, dlatego dziewczęta uszyły opaski na cieplejsze, słoneczne dni :) Zadbały o odpowiednie przygotowanie maszyny do szycia, wybór odpowiedniego ściegu oraz by praca przebiegała zgodnie z zasadami BHP. Na zajęciach został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

          • Podsumowanie konkursów organizowanych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych Kolejowa 3

          • Zwycięzcy konkursu  dla uczniów klas I  „Natura wokół nas”

            Wyróżnienie zdobyli:  Anastazja Ornawka i Emil Michalak z kl. II b.

             

            Laureaci konkursu dla uczniów klas II „Laurka dla biblioteki”

            Wyróżnienie osoby to: Julia Popowicz i Franciszek Kwiatkowski z  kl. II b

            oraz Emilia Piotrowska z kl. II c.

             

            Zwycięzcy konkursu dla uczniów klas III „Mól książkowy”

            Wyróżnienie otrzymały:  Patrycja Paluch z  kl. III b oraz Barbara Budna i Marcelina Malicka z kl. III c.

             

            Laureaci konkursu dla uczniów klas IV „Nowa okładka ulubionej książki”

            Wyróżnione osoby to: Ewelina Malak i Zofia Paciorkowska z kl. IV a

            oraz Bartosz Paluch z kl. IV d.

             

            Autorzy samodzielnych, atrakcyjnych i różnorodnych prac konkursowych otrzymali dyplomy,

             zakładki i książki.

             

            Na pamiątkę udziału w akcji bibliotecznej „Kartonik Pozytywnych Emocji”:

            Emil Michalak z kl. I b, Julia Popowicz z kl. II b, Patrycja Paluch z kl. III b i Bartosz Paluch

            z kl. IV d otrzymali drobne upominki.

             

            Gratuluję!

             

            Dziękuję za zainteresowanie konkursami i zaangażowanie uczniów.

            Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach.

            Kinga Tomyślak

          • Pamiętamy o Powstańcach

          • 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wpisując się w obchody 105. rocznicy wybuchu zrywu powstańczego w Wielkopolsce, w ramach szkolnej społeczności podjęliśmy działania, dzięki którym upamiętnione zostały wydarzenia z lat 1918-1919.
            Już w listopadzie uczniowie klas  VII i VIII odwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego, którego siedziba mieści się w Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. W towarzystwie  muzealnego przewodnika młodzież odbyła historyczną podróż przez wiek XIX aż do początku XX. Kolejne ekspozycje przybliżyły zwiedzającym sytuację Wielkopolski pod pruskim zaborem, okoliczności wybuchu oraz przebieg powstania.


                             W grudniu w przestrzeni szkoły pojawiły się tematyczne wystawy poświęcone zagadnieniom związanym z Powstaniem Wielkopolskim. Z kolei 21.12.2023 r. gościliśmy pana Marcina Podemskiego- pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Podczas wykładu historyk przybliżył uczniom klas VII przyczyny wybuchu zwycięskiego zrywu mieszkańców Wielkopolski, jego przebieg oraz znaczenie na płaszczyźnie ogólnopolskiej. W swoim wystąpieniu prelegent zwrócił  uwagę na udział mieszkańców Czempinia i okolic w powstańczych działaniach. Uzupełnieniem wykładu był pokaz multimedialny zawierający zdjęcia,  dzięki którym mogliśmy przenieść się na ulice ówczesnego Poznania oraz poznać sylwetki dowódców i uczestników zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
                             Kolejny już raz nasi uczniowie mieli okazję poznawać dzieje ojczyzny przez pryzmat lokalnej historii. Mam nadzieję, że podjęte działania skłonią młodzież do oddania hołdu Bohaterom  także
            w naszej najbliższej okolicy. Być może staną się również przyczynkiem do poszukiwania rodzinnych pamiątek powstańczych oraz podjęcia rozmów na temat udziału ich przodków w wielkopolskim zrywie.

                                                                                                                                             

                                                                                             Aleksandra Adamczak

          • WARSZTATY MAKRAMY

          • Podczas spotkania wigilijnego klasa 5b wykonała makramowe ozdoby choinkowe. Rękodzieło ze sznurka pozwoliło nam się zrelaksować i na chwilę oderwać od świątecznych porządków. Uczniowie poznali rodzaje sznurków  oraz podstawowe sploty. Tworząc makramowe dekoracje rozmawialiśmy o  zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Na zajęciach został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.

          • WIZYTA HARCERZY ZE ŚWIATŁEM BETLEJEMSKIM

          • Dziś mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć harcerzy w naszej szkole podstawowej. Przyszli do nas z pięknym Światłem Betlejemskim, które niesie ze sobą nie tylko ciepło, ale także magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

            To wyjątkowe spotkanie przypomina nam o wartościach, jakie niesie ze sobą ta radosna pora roku - wspólnota, miłość i troska o drugiego człowieka. Dziękujemy harcerzom za ich zaangażowanie i piękne przesłanie, które dzielą z nami w tym wyjątkowym czasie.

            Niech Światło Betlejemskie rozświetli serca każdego z nas, niosąc ze sobą spokój i radość. Wesołych Świąt!

          • KOLĘDOWANIE

          • W miniony czwartek chór POLIHYMNIA występem w restauracji Kogucik, dla emerytowanych pracowników oświaty z gminy Czempiń, rozpoczął tegoroczne kolędowanie

            Następny koncert za tydzień w Tlenowni i kolejny 6 stycznia 2024, w święto Trzech Króli w kościele parafialnym. Serdecznie zapraszamy

            autor: J. Jakubiak

          • Święta coraz bliżej :)

          • Klasa 5b na lekcji techniki upiekła pyszne pierniczki. Gdy wypieki już ostygły, przyszła pora na lukrowanie i dekorowanie. Na matematyce uczniowie podzieleni na cztery grupy: żółtą, różową, zieloną i niebieską ozdabiali pierniki. Samodzielnie przygotowali lukier zabarwiony barwnikami spożywczymi. Następnie utrwalając wiadomości dotyczące własności liczb naturalnych przyozdabiali słodkości. Wiedza dotycząca dzielników, wielokrotności, liczb pierwszych i złożonych, a także cech podzielności liczb na najbliższy sprawdzian została powtórzona. A przy okazji kolorowe pierniczki są już gotowe na klasowe spotkanie wigilijne :) Na lekcji został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.
        • Wspaniałe Wieści!
          • Wspaniałe Wieści!

          • Z ogromną radością informujemy, że nasza Nauczycielka, Pani Iwona Śmiłowska-Zydorczyk, zdobyła 1. miejsce w powiecie w kategorii Nauczyciel klas 0-III w Plebiscycie Edukacyjnym 2023! 

            Serdecznie gratulujemy Pani Iwonie tego zaszczytnego wyróżnienia! To ogromny sukces, który potwierdza jej zaangażowanie i pasję w nauczaniu naszych uczniów.

          • "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa"

          • Miło nam poinformować, że troje uczniów naszej szkoły zostało laureatami konkursu plastycznego "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa" organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kościanie.

             

            Wyróżnienia zdobyli:

            Sonia Nowicka z klasy I d,

            Franciszek Kwiatkowski z klasy II b,

            Natalia Kochanowicz z klasy III c.

             

            Naszym utalentowanym laureatom  serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w różnorodnych konkursach!

             

            Sonia, Natalka i Franek odebrali wyróżnienia w trakcie uroczystego podsumowania konkursu w Kościańskim Ośrodku Kultury, na które zostali zaproszeni.

             

            Dyplomy i upominki dla wszystkich pozostałych uczniów naszej szkoły będących uczestnikami tego powiatowego konkursu zostały wręczone w szkole.

             

            Dziękujemy za zainteresowanie!

            Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

                                                                                 Kinga Tomyślak

          • Zostań Dawcą Szpiku

          • W dniu 17.12.2023 r. w CAS Tlenownia i w Szkole Podstawowej w Głuchowie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku wraz ze zbórką pieniężną na leczenie pani Dagmary Ceglarek z Głuchowa, u której zdiagnozowano aplazję szpiku kostnego. 

          • WIZYTA W CENTRUM WYOBRAŹNI

          • 7 grudnia klasa 5b razem z opiekunami p. P. Kurasiak, p. M. Ratajczak, p. B. Skibą wybrała się na mikołajkową wycieczkę do Centrum Wyobraźni w Poznaniu. Warsztaty edukacyjne pozwoliły uczniom przenieść się do fascynującego świata światła i barw. Stanowiska interaktywne pozwoliły nam lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie. Najbardziej podobały nam się kalejdoskopy, magiczny sześcian i krzywy świat luster. Ciemnia i zadania związane z prądem elektrycznym również dostarczyły wiele pozytywnych wrażeń.

          • WARSZTATY KULINARNE

          • W przeddzień Mikołajek 5 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie z planowanego cyklu warsztatów kulinarnych. W niezwykle świątecznej atmosferze dzieci piekły i ozdabiały pyszne pierniczki W ramach zajęć poznały przyprawy - ich pochodzenie, wartości smakowe oraz zdrowotne. Nauczyły się odczytywać przepis, odmierzać składniki, przeliczać jednostki wagi, a następnie łączyć składniki i wyrabiać ciasto.

            W trakcie wycinania pierniczków Pani Paulina przeprowadziła dla dzieci eksperyment który wyjaśnił im procesy chemiczne zachodzące w rosnącym cieście.

            Czas umilała nam świąteczna muzyka oraz czekolada do picia.

            Czas upłynął nam niezwykle szybko, kreatywnie i niezwykle smakowicie a korzenny zapach rozniósł się po każdym zakątku szkoły. Już nie możemy się doczekać kolejnego warsztatowego spotkania.

            autor: J. Skrzypek-Bartoszewska i P. Kurasiak

          • ŻEGNAMY JESIEŃ PO ANGIELSKU

          • W listopadzie klasy czwarte i piąte pracowały nad realizacją zadań projektu kulturowo - językowego pt. AUTUMN FESTIVALS IN THE UK AND THE USA. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat współczesnych obchodów popularnych jesiennych świąt w krajach anglojęzycznych, poznali tradycje i historię Święta Dziękczynienia w USA i Nocy Ognisk w Anglii, odkryli symbolikę Dnia Pamięci w krajach Wspólnoty Narodów (Commonwealth) i Dnia św. Andrzeja w Szkocji. Niektóre klasy pięknie recytowały wiersz "Remember, remember..." i śpiewały piosenkę w stylu rap "It's the time to share...".

            Wszyscy uczniowie mieli okazję poszerzyć słownictwo i struktury z języka angielskiego.

            Projekt obejmował także zadania językowe, plastyczne i quiz kulturowy. Kreatywne i prawidłowe wykonanie tych zadań pozwoliło klasom zdobyć kolejne odznaki i wyróżnienia w Turnieju Klas.

            Znaleźli się też śmiałkowie, którzy zmierzyli się z zadaniami Szkolnego konkursu "Autumn Festivals". Czternaścioro uczniów rozwiązywało zadania w języku angielskim udowadniając, że opanowali nie tylko struktury językowe, ale też wiadomości na temat jesiennych świąt w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najwyższe wyniki uzyskali:

            I Julia Kawka kl. IVa

            II Ksawery Łapiński kl. Ve

            III Maja Kowalczyk kl. Vd

            Komisja przyznała też dwa wyróżnienia: dla Stanisława Ambrożego i Kamila Adamczaka z kl. IVa.

            Okazało się, że "gloomy autumn days" (ponure, jesienne dni) i "dark November nights" (ciemne, listopadowe wieczory) są pełne kolorów, rozbłysków fajerwerków, smaków tradycyjnego jedzenia, radości ze spotkań z bliskimi i refleksji nad wartością kultury i tradycji.

            Dziękujemy za udział w projekcie i gratulujemy efektów edukacyjno - wychowawczych.

             

            Koordynatorki projektu: W. Kaczewiak i B. Wojciechowska

          • MASZYNY W RUCH!

          • Jesienna aura listopada sprzyja zdobywaniu nowych umiejętności. Klasa 5b i 5e zaczęły przygodę z maszyną wieloczynnościową. Uczniowie dowiedzieli się jak należy przygotować maszynę do szycia, jak wymienić złamaną igłę, poznali rodzaje różnych ściegów krawieckich. Przy pomocy ściegu prostego stębnowego szyli odcinki i wielokąty. Była to też przy okazji dobra okazja do powtórki z geometrii :)

          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          •  

             

            Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1996 roku 5 grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.  To dzień osób i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie, które bezinteresownie poświęcają swój czas i energię angażując się na rzecz pomocy innym. Dziękujemy wszystkim szkolnym wolontariuszkom i wolontariuszom za ich pracę i zaangażowanie! Warto pomagać, dobro powraca. Miłego świętowania!

                                                                                   Eliza Konieczna – Stelmaszyk, Katarzyna Matyja

          • Nowości książkowe w bibliotece szkolnej przy ulicy Kolejowej 3

          • Szanowni Państwo!

            W naszej bibliotece szkolnej przy ulicy Kolejowej 3 pojawiły się kolejne, wspaniałe książki pozwalające

             młodemu czytelnikowi przenieść się do interesującego świata marzeń,  zagadek i ciekawych przygód.

            Każdy z uczniów może poznać fantastyczne wytwory wyobraźni zafascynowanego motocyklami

             Damiana, wczuć się w emocje zbuntowanej Dominiki pracującej latem w stadninie koni, albo

            wyruszyć wraz z Tolą i Jankiem w pełną przygód podróż kryjącą się za tajemniczymi niebieskimi

            drzwiami. Dla miłośników historii nabyliśmy nowe przygody Borka pozwalające głównemu

             bohaterowi przenieść się w czasie i poznać postacie z legend m. in. Lecha, Czecha i Rusa.

            Romantyczne dusze zachęcamy do pochylenia się nad „Horologium” czyli nietuzinkową baśnią o tym

             co najważniejsze.

             

            Zapraszamy wszystkich uczniów klas I – V!

             

          • ZBIÓRKA ŚWIĄTECZNA

          • Stowarzyszenie Aktywna Gmina Czempiń wspólnie z Ośrodek Pomocy Społecznej w Czempiniu oraz Jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Czempiń od poniedziałku (27.11.2023) rozpoczyna zbiórkę artykułów spożywczych oraz szkolnych. 

            Z zebranych produktów pracownicy OPS przygotują paczki świąteczne, które jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców Gminy Czempiń.

            Już od 27 listopada (poniedziałek) do piątku 15 grudnia (piątek) możecie dostarczać produkty zgodnie                 z informacjami zawartymi na plakacie.

            Miejsca zbiórki znajdują się w:

            - Urzędzie Gminy w Czempiniu,

            - CAS Tlenownia w Czempiniu,

            - Szkole Podstawowej w Czempiniu.

            W poniedziałek podamy kolejne miejsca. Szczegóły na profilu Facebook Stowarzyszenia Aktywna Gmina Czempiń

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte
      • ul. Kolejowa 3 powiat kościański województwo wielkopolskie 64-020 Czempiń Poland
      • 61 28 26 789 lub 61 28 26 805 (Kolejowa 3) 61 28 26 268 (Borowo 76) 61 28 26 275 (Borowo 49)
    • Logowanie