KONKURS "DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY"
Poznawali Ziemię Kościańską
- 29
Ziemia Kościańska, na której mieszkamy ma swoje turystyczne perełki. Uczniowie klasy 8 e i 7 a Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, wybrali się na autokarową wycieczkę, aby je zobaczyć. W programie znalazła się Turew- miejscowość ważna pod względem historycznym, krajobrazowym i ekologicznym, Rąbiń- wioska z pięknym kościołem i nekropolią rodu Chłapowskich oraz Lubiń k. Krzywinia gdzie znajduje się jeden z najstarszych w Polsce Klasztorów Benedyktynów.
Pierwszym punktem wyjazdu był Lubiń. Miejscowość słynąca z Klasztoru Benedyktynów, sięgającego swymi korzeniami XI w. Opactwo od 2009 r. ma zaszczytny tytuł, nadawany przez Prezydenta RP „Pomnika Historii”. Związany był z nim m.in. pierwszy kronikarz Gall Anonim, czy dynastia Piastów, swe miejsce wiecznego spoczynku znalazł w nim wnuk Bolesława Krzywoustego –Władysław Laskonogi. Zakonnik lubińskiego zgromadzenia O. Daniel Wańczyk opowiadał czempińskiej młodzieży m.in. o dziejach klasztoru, dniu codziennym mnichów, czy regule według której żyją Benedyktyni. Uczniowie zwiedzili ponadto kościół Pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Kolejnym punktem wycieczki po ziemi kościańskiej był Rąbiń. Obok miejscowego kościoła znajduje się nekropolia rodu Chłapowskich. Na grobie gen. Dezyderego Chłapowskiego uczniowie czempińskiej szkoły zapalili znicz. Z Rąbinia wszystkich uczestników wyjazdu, szlak poprowadził do sąsiedniej Turwi. Znajduje się w niej Muzeum Gorzelnictwa, które funkcjonuje przy miejscowej gorzelni. Historię obiektu, procesy technologiczne występujące przy produkcji tzw. surówki oraz eksponaty, przedstawiał kierownik zakładu i twórca muzeum Grzegorz Konieczny.
Wyjazd został zorganizowany przez nauczycieli: Agnieszkę Ławniczak, Piotra Krakowskiego i Gerwazego Konopczyńskiego.
Autor: Gerwazy Konopczyński
Zdjęcia: Agnieszka Ławniczak
GODZINY DOSTĘPNOŚCI
Szanowni Państwo,
przedstawiamy godziny dostępności nauczycieli i uprzejmie prosimy o wcześniejsze umawianie spotkań za pośrednictwem Librusa. Dzięki temu możemy zapewnić sprawną organizację konsultacji.
GODZINY DOSTĘPNOŚCI NAUCZYCIELI
Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja szkoły
Aktywna szkoła - aktywny weekend
HARMONOGRAM ZAJĘĆ W RAMACH PROGRAMU NA PAŹDZIERNIK 2024 r.
Pamiętają o historii lokalnej
- 17
27.09.2024 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu świętowała Dzień Patrona Szkoły. Tradycją, która na trwałe wpisała się w historię święta, jest organizacja pieszych rajdów do miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy.
W miniony piątek uczniowie i nauczyciele kolejny raz udowodnili, że pielęgnują i szanują lokalną historię oraz dbają o to, by pamięć o bohaterach z okresu II wojny światowej była żywa. Uroczyste obchody święta rozpoczęły się od apelu, podczas którego podsumowany został konkurs przeprowadzony wśród uczniów klas VII z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. III miejsce zajął w nim Jan Włodarczak, II Oskar Wilk, a zwyciężył Kamil Piotrowski. Patronat nad konkursem sprawował Burmistrz Gminy Czempiń, p. Konrad Malicki.Tegoroczne obchody święta były wyjątkowe. Uczniowie uczestniczyli bowiem w żywej, widowiskowej i z całą pewnością niezapomnianej lekcji historii. Wszystko za sprawą pokazu wyszkolenia kawaleryjskiego przygotowanego i zaprezentowanego przez Oddział Ochotniczy Ułanów Poznańskich pod dowództwem rotmistrza kawalerii ochotniczej Romana Kusza.
Do najważniejszych zadań realizowanych przez Oddział należą krzewienie tradycji kawaleryjskich, kształtowanie postaw patriotycznych, upowszechnianie wiedzy na temat historii ułanów, ich uzbrojenia oraz wyposażenia. Ułani zaprezentowalidynamiczny pokaz wyszkolenia oraz umiejętność władania szablą i lancą. Najwięcej emocji wśród zgromadzonej publiczności wzbudziło pokonanie przeszkody ogniowej.Po pokazie kawaleryjskim zaprezentowały się Amazonki z Damskiej Sekcji Jeździeckiej.Pełen wdzięku, gracji i elegancji kadryl zachwycił zebranych widzów.
W drugiej części dnia uczniowie wykonywali zadania i aktywności z podziałem na grupy wiekowe. Uczniowie klas IV i V realizowali stacje zadaniowe tematycznie związane z Florianem Marciniakiem, pierwszym Naczelnikiem Szarych Szeregów. Uczestniczyli także w spotkaniu z p. Krzysztofem Lange- historykiem, rekonstruktorem, miłośnikiem Ziemi Czempińskiej. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały militaria oraz umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej oraz unikatowe zdjęcia Czempinia. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie eksponatami. Dla wielu była to niepowtarzalna okazja, by dotknąć, przymierzyć, sprawdzić, doświadczyć tego, co dotąd znane było jedynie z kart podręcznika. Historia była tu dosłownie
„na wyciągnięcie ręki”. Klasy VI uczciły pamięć „Szarego” udając się pieszo do Gorzyc. W rodzinnej miejscowości Floriana Marciniaka, reprezentantka uczniów klas VI przypomniała zebranym biogram harcmistrza. W tym roku uroczystość w Gorzycach miała charakter szczególny, wyjątkowo wzniosły i patetyczny. W asyście Amazonek i Ułanów z Oddziału Ochotniczego Ułanów Poznańskich szóstoklasiści złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem harcmistrza. Ułani wyrecytowali także pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego wiersz „Ojczyzna”.
Na zakończenie rotmistrz Roman Kusz przeprowadził prelekcję na temat naczelnika Marciniaka. Uczniowie klas VII udali sięz kolei do Jarogniewic, by uczcić pamięć pomordowanych przez hitlerowców pacjentów Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie. Ósmoklasiści natomiast wzięli udział w grze terenowej „Śladami II wojny światowej na Ziemi Czempińskiej”. W trakcie jej trwania odwiedzili ważne miejsca w przestrzeni miejskiej, w których poznali biogramy Czesława Przygodzkiego, Józefa Brzezińskiego oraz Floriana Marciniaka.Tegoroczne obchody Dnia Patrona przeszły do historii. Na długo jednak pozostaną
w naszej pamięci z uwagi na swą wyjątkowość i niepowtarzalność. Wyjście poza ławkę szkolną, udziałw grach terenowych, pieszych rajdach do miejsc pamięci narodowej, spotkania
z rekonstruktorami, pasjonatami i miłośnikami małej ojczyzny to działania, które z całą pewnością kontynuować będziemy w kolejnych latach. Pięknie dziękujemy zaproszonym gościom
za poświęcony czas, wiedzę przekazaną z ogromną pasją, za inspirującą lekcję historii. Szczególne podziękowania składamy na ręcep. rotmistrza kawalerii ochotniczej Roma Kusza, ułana kawalerii ochotniczej p. Filipa Kucery oraz p. Krzysztofa Lange.Autorzy:Aleksandra Adamczak, Hanna Ambroży, Gerwazy Konopczyński
Zdjęcia: Aleksandra Adamczak, Ewa Lecyk- Herter, Agnieszka Ławniczak
GRAD MEDALI NA ZAWODACH LEKKOATLETYCZNYCH
Dopiero początek roku szkolnego, a już odbyły się pierwsze zawody lekkoatletyczne I TO Z WIELKIM SUKCESEM!
Nasza szkoła wystawiła 9 sztafet na Mistrzostwach Powiatu Kościańskiego w Festiwalu Sztafet w Kościanie i otworzyliśmy worek z medalami.
Złote medale wywalczyła :
sztafeta 4x100 M Dz.
Igrzyska Dzieci
Anna Bura
Zofia Marciniak
Alicja Ceglarek
Martyna Urbańska
sztafeta szwedzka Dz
Igrzyska Dzieci
Zofia Wierzejewska
Agata Wierzejewska
Maria Borowiak
Maria Grzelewska
Martyna Zabłocka(rezerwa)
sztafeta 4x200m mieszana Igrzyska Dzieci
Zofia Peszel
Bruno Fromm
Aleksandra Wieczorek
Fryderyk Cichocki
Alicja Kaczmarek (rezerwa)
sztafeta 4x100 M Dz
Igrzyska Młodzieży
Aleksandra Bura
Małgorzata Peszel
Zofia Ambroży
Julia Ambroży
Katarzyna Pomykała (rezerwa)
sztafeta olimpijska Dz Igrzyska Młodzieży
Aleksandra Korbik
Maja Włodarczak
Zofia Tanaś
Oliwia Gadomska
Iga Lasecka(rezerwa)
Srebrne medale zdobyła :
sztafeta 4x200m mieszana Igrzyska Młodzieży
Emilia Biskup.
Wiktor Roszak
Natasza Urbańska
Tomasz Fromm
Gabriela Ratajczak (rezerwa)
Brązowe medale zdobyła:
sztafeta szwedzka Chł.Igrzyska Dzieci
Patryk Grys
Jan Kielich
Alan Sobkowiak
Bartosz Sarbinowski
sztafeta olimpijska Chł Igrzyska Młodzieży
Patryk Sowiński
Dawid Marciniak
Maciej Korbik
Filip Andrzejewski
Sztafeta 4x100 M Chł. Igrzyska Dzieci wywalczyła V miejsce w składzie:
Kacper Wojciechowski
Marcel Wojciechowski
Michał Staszewski
Antoni Mroczek
Całej naszej reprezentacji gratulujemy walki do ostatnich sił!
Teraz czas na kolejny etap zawodów Już niebawem zawody rejonowe, na które awansowały złote sztafety. Trzymajmy za nie kciuki!
Opiekunami na zawodach byli Beata Itkowiak, Zbigniew Kłos i Monika Włodarczak
THE INTERNATIONAL DAY OF PEACE
British Council, instytucja wspierająca naukę języka angielskiego, przypomina, że 21 września obchodzony był Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Klasa 5a korzystała z materiałów w języku angielskim udostępnionych przez British Council z okazji tego dnia. Uczniowie ćwiczyli umiejętności językowe i dokładną wymowę słowa PEACE, potrafią już rozszyfrować angielski skrót UN - United Nations oraz wiedzą, że obchody tego dnia rozpoczynają się ceremonią dzwonu pokoju - Japanese Peace Bell, który znajduje się Nowym Jorku przed siedzibą ONZ.
Przede wszystkim jednak, rozmawialiśmy o wartościach niezmiernie ważnych dla całego świata: dialogu, potrzebie pokoju, solidarności, jedności, szacunku, współpracy i wzajemnej pomocy.
autor: W.Kaczewiak
AKTYWNY WEEKEND
21 września 2024 roku odbyła się fantastyczna impreza „Czempińskie Rowelove” – wielki sukces dzięki wspólnym wysiłkom Szkoły Podstawowej, Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły "Czempiniak" oraz AktywnaSzkola.pl!
Pogoda była przepiękna, a nastroje jeszcze lepsze! Wszyscy uczestnicy pomyślnie ukończyli rajd, a na trasie panowała świetna atmosfera. Uczestnicy zatrzymywali się na specjalnych stacjach, gdzie mieli do wykonania różne zadania za pośrednictwem aplikacji na telefonie. Wspólnie przejechaliśmy ponad 27 km!
Dodatkowo, dla uczniów klas 4-5 odbyły się rozgrywki sportowe, które dostarczyły mnóstwo emocji i radości.
W ramach wydarzenia zorganizowano również piknik profilaktyczny poświęcony tematyce uzależnień – ważna inicjatywa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem.
Najważniejsze dla nas jest wspólne działanie, bo razem znaczy więcej! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wspaniałego wydarzenia, a w szczególności Marcinowi, Sylwii, Romie, Esterze i Iwonie. Bez Was ta impreza by się nie odbyła!
Ogromne podziękowania kierujemy również do wszystkich sponsorów oraz Gmina Czempiń za nieocenioną pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!
autor: J. Górniak-Zielonka
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ AUTORSTWA PANI EWY MIELCAREK
DZIEŃ KROPKI
Za nami 13. edycja Dot Day w Polsce.
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że Dzień Kropki to nie tylko malowanie kropek, czy zakładanie kropkowanych ubrań. Przede wszystkim dorośli zaczynają zauważać, że jest to święto odkrywania mocnych stron i zainteresowań uczniów, a nade wszystko to święto uczenia wiary w siebie.
Bardzo serdecznie dziękujemy Wam, drodzy uczniowie, za zaangażowanie i obchodzenie tego święta w naszej szkole. Wielu z Was zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcia w kropkowej ramce na tle kolorowego kroplowego tła
Również Wasze pięknie ozdobione kropki utworzyły kolorową girlandę przypominającą nam jacy jesteście wyjątkowi.
autor: Opiekunowie SU
SUKCESY BIEGOWE LAURY
Uczennica naszej szkoły Laura Maik biega z pasją i odnosi sukcesy.
W czasie wakacji, 28 lipca, wzięła udział w Biegu Słonecznym w Widziszewie na 5km. Zajęła 3. miejsce, z wynikiem 00:25:36, mimo trudnych warunków atmosferycznych, wiatru i deszczu.
1 września wzięła udzaił w II Biegu I Rajdzie Nordic Walking Pamięci Janusza Dutkiewicza. Był to bieg przełajowy, który odbył się w Jarogniewicach. Zajęła 2. miejsce z czasem 00:27:39
Przebiegła również 4km w Biegu Olimpijskim im. Ireny Szewińskiej 21 września w Racocie.
Lauro, gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
POZNAJEMY KRAJE UNII EUROPEJSKIEJ
W czwartek 19 września uczniowie klasy 4b poznali nieco bliżej Unię Europejską. Rozmawiali o tym, czym jest Unia i jakie korzyści płyną z uczestniczenia w tej wspólnocie. Poznali nazwy wszystkich 27 państw członkowskich w języku angielskim. Pracując w grupach, uczniowie przygotowali plakaty z nazwami państw członkowskich i ich flagami.
Beata Wojciechowska
ZEBRANIA Z RODZICAMI – FILIA BOROWO 76
ZEBRANIA Z RODZICAMI – FILIA BOROWO 76
Klasy VI - VII
18 września 2024 (ŚRODA)
Spotkanie z wychowawcą
KLASY VIII
18 września 2024 (ŚRODA)
17 00 - Spotkanie z dyrektorem – sala nr 26-27
Spotkanie z wychowawcą
Klasa VIIIA –sala 18
Klasa VIIIB – sala nr 17 (świetlica szkolna)
Klasa VIIID- sala nr 3
Klasa VIIIE - sala nr 33
1800
Klasa VIIA –sala nr 7
Klasa VIIB –sala nr 16
Klasa VIIC –sala nr 24
Klasa VIID –sala nr 31
1900
Klasa VIA –sala nr 10
Klasa VI B–sala nr 34 *Zebranie odwołane, odbędzie się 24.09.2024
Klasa VIC–sala nr – sala nr 17 (świetlica szkolna)
Klasa VID–sala nr 1
Klasa VIE – sala nr 9 *Zebranie odwołane, termin zostanie podany później
DZIEŃ HYMNU POLSKIEGO
15.09.2024 r. w Manieczkach odbyła się międzypokoleniowa impreza pod nazwą „Dzień Hymnu Polskiego”. Podczas uroczystości podsumowana została IX edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy o gen. Józefie Rufinie Wybickim i polskich symbolach narodowych, a finalistom wręczono nagrody. Wśród wyróżnionych uczestników znalazł się uczeń naszej szkoły Kamil Konik, który zajął wysokie III miejsce. Kamil wykazał się szczegółową wiedzą z zakresu faktów z życia Józefa Wybickiego, miejsc upamiętniających generała oraz znajomością realiów epoki, w której żył autor słów polskiego hymnu. Udowodnił również, że historia polskich symboli narodowych nie kryje przed nim tajemnic. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Aleksandra Adamczak
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I – III, IV-V
Uwaga!
Na prośbę rodziców zmienione zostały godziny zebrań z rodzicami uczniów klas I - V
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I – III
19.09.2024 (czwartek)
KLASY Ia, II a, III a godz.17.30 - zebrania odbywają się w budynku w Borowie 49
Zebrania w budynku przy ul. Kolejowej 3
KLASY III godz. 17.00
III b – s. 24 III d – s. 23
III c – s. 43 III e – s. 25
KLASY II godz. 17.30
II b – s. 18 II d – s. 11
II c – s. 10
KLASY I godz. 18.00
I b – s. 15 I d – s. 17
I c – s. 14
Klasa I e – zebranie odbędzie się w późniejszym terminie
ZEBRANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS IV - V
19.09.2024 (czwartek)
Godz. 18.30
klasa IV a – sala 43
klasa IV b – sala 51
klasa IV c – sala 52
klasa IV d – sala 45
Godz. 19.00
klasa V a – sala 47
klasa V b – sala 50
klasa V c – sala 49
klasa V d – sala 44
TO JEST TWOJA SZKOŁA
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
- 115
2 września 2024 roku oficjalnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2024/2025. Wczesnym rankiem w murach szkoły pojawili się Uczniowie, Rodzice i Grono Pedagogiczne. Podczas uroczystości obecni również byli zaproszeni goście: p. Konrad Malicki – Burmistrz Gminy Czempiń, p. Tomasz Grzelczyk- Radny Rady Powiatu Kościańskiego oraz Przewodniczący Rady Rodziców SP Czempiń, Ksiądz Andrzej Wojciechowski- Proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła w Czempiniu, Radni Rady Miejskiej p. Małgorzata Maik, p. Monika Mróz i p. Michał Kościuszko, p. Andrzej Socha- Sekretarz Gminy Czempiń, p. Beata Pakuła- Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty- Delegatura w Lesznie, p. Robert Hoffmann – Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Czempiniu oraz p. Małgorzata Olszewska- Kierownik Centrum Usług Wspólnych.
Najpierw odbyło się spotkanie dla uczniów klas 4-5, następnie 6-8 a na końcu klas 1-3 połączone z uroczystym pasowaniem. Każda uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu narodowego. Wszystkich zebranych powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte p. Arleta Adamczak, która w swoim przemówieniu podkreśliła znaczenie edukacji oraz współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami a uczniom życzyła wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Życzenia do dzieci i młodzieży skierowali również zaproszeni goście.
Ten szczególny dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025, na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem. Wychowankowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Kochani Pierwszoklasiści cieszymy się, że jesteście już pełnoprawnymi uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, szanse i możliwości- POWODZENIA!
Rodzice uczniów dowożonych
Formalności związane z dowożeniem dzieci będzie można dopełnić 2.09 (poniedziałek)
na hali Herkules (salka korekcyjna) w godzinach 8.00 – 12.00
na ul. Kolejowej 3 (stołówka szkolna) 16.00 – 19.00
- wszyscy rodzice uczniów korzystających z transportu publicznego są zobowiązani do podpisania umów uprawniających do przejazdów
- rodzice dzieci posiadających buskartę oddają ją do aktualizacji
- rodzice dzieci nieposiadający buskarty składają wnioski o jej wystawienie (wraz ze zdjęciem).
Stołówka szkolna
Obiady w stołówce szkolnej wydawane będą od 4.09 – ul. Kolejowa oraz 7.09 – Borowo 76 oraz Borowo 49 .
Jeśli Państwa dziecko będzie korzystać z posiłków, proszę o informację zwrotną do 3.09 – godz. 9.00 (Kolejowa) oraz 6.09 (Borowo 76).
Koszt obiadów we wrześniu wynosi 95 zł. (19 dni x 5 zł.) – w budynku przy ul. Kolejowej
oraz 80 zł (16 dni x 5 zł.) – w budynku w Borowie 76 i w Borowie 49.
Termin płatności do 15.09.
Przekroczenie tego terminu spowoduje naliczenie odsetek ustawowych za zwłokę.
Rozkład jazdy autobusów - 2.09
Kl. IV – V: 8.00 – 8.45
Przywóz kursami liniowymi na 8.00
Kl. VI – VII: 8.45 – 9.30
Przywóz kursami liniowymi na 8.00
Kierunek Borowo, Gorzyczki, Stary Gołębin, Gorzyce – kursami liniowymi na 8.45
Odwozy:
8.50 – Borowo, Gorzyce, Stary Gołębin, Gorzyczki, Nowy Gołębin
9.40 - Borowo, Gorzyce, Stary Gołębin, Gorzyczki, Nowy Gołębin
9.40 – Jasień, Srocko
9.40 – Iłówiec, Słonin
Kl. I – III: 10.30 – 11.30
Przywóz: podano godziny wyjazdu autobusów z Czempinia
9.40 - Borowo, Gorzyce, Stary Gołębin, Gorzyczki, Nowy Gołębin
9.40 – Jasień, Srocko
9.4 0 – Iłówiec, Słonin
Odwozy kursami liniowymi
12.00 - Borowo, Gorzyce, Stary Gołębin, Gorzyczki, Nowy Gołębin
12.36 – Słonin, Jasień, Piotrkowice
12.40 –Nowe Tarnowo, Piechanin, Srocko
Na uroczystości i odwozy uczniowie oczekują w świetlicy szkolnej w budynku w Borowie 76 pod opieką wychowawców świetlicy.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września 2024 roku na hali sportowej Herkules według następującego planu:
8:00 - klasy IV - V
8:45 - klasy VI - VIII
10:30 - klasy I - III
Msza święta odbędzie się w niedzielę 1 września 2024 roku o godzinie 11:30 w kościele Św. Michała Archanioła w Czempiniu.
Archiwum