Informujemy, że szkoła posiada nowy adres mailowy:
czempinsp@gmail.com
Zmiana jest spowodowana wymogami przepisów RODO.
Dyrekcja SP
Informujemy, że szkoła posiada nowy adres mailowy:
czempinsp@gmail.com
Zmiana jest spowodowana wymogami przepisów RODO.
Dyrekcja SP
Nasza społeczność szkolna ma szczególne powody do uczczenia pamięci o Prof. Stanisławie Kielichu. Profesor został patronem dawnego Gimnazjum w Borowie, a obecnie jest patronem budynku filialnego naszej Szkoły Podstawowej (Borowo 76).
Ten wybitny człowiek był nie tylko mieszkańcem Czempinia, ale także znanym w świecie nauki fizykiem. Był twórcą poznańskiej szkoły optyki nieliniowej, organizatorem i przewodniczącym międzynarodowych konferencji optyki nieliniowej (EKON) w Poznaniu. Jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców w drugiej połowie XX wieku, nauczycielem kilku pokoleń fizyków na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Profesor Kielich był wielkim autorytetem dla swoich współpracowników, studentów, a dziś możemy stwierdzić, że jest wzorem dla naszych uczniów. Jego osiągnięcia w karierze zawodowej i naukowej były efektem ciężkiej pracy i wytrwałości w dążeniu do celu, ale również pokory, której nauczył się w okresie dzieciństwa.
W dniu 15 października 2021 r. obchodziliśmy 28 rocznicę śmierci Profesora.
Z tej okazji przygotowana została okolicznościowa wystawa przedstawiająca jego życie i karierę naukową. Zgodnie z coroczną tradycją, w imieniu całej społeczności szkolnej złożone zostały także kwiaty i zapalono znicz na grobie Profesora na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.
Ewa Wendzińska
W dniach 7 -13 października 2021 roku uczniowie klas VIIIe i VIIb wraz z opiekunami - Ewą Wegner, Kamillą Wałęsa - Maćkowiak i Agnieszką Ławniczak - dzięki wygranej Zuzanny Sołtysiak w konkursie plastycznym Fundacji Honor Pomagania Dzieciom - przebywali na wspaniałym Roztoczu.
Oto krótka relacja z tego niezapomnianego wyjazdu przygotowana przez uczennice klasy VIIIe - Zuzię i Martę.
Dzień 1
Naszą wycieczkę zaczęliśmy z dobrymi humorami, wspólne śpiewanie umilało nam podróż. Po wielu godzinach jazdy, naszym pierwszym przystankiem był Lublin. Zobaczyliśmy tam piękną starówkę i wiele zabytkowych kamienic. Bardzo spodobała mi się architektura w Lublinie. - mówi Marta Idziak z VIIIe. Następnie zmierzaliśmy do Kawęczynka. Po dotarciu na miejsce rozgościliśmy się w pokojach i tak oto zakończył się pierwszy dzień.
Dzień 2
Dzisiaj byliśmy na całodniowej wycieczce autokarowej - Pętla Roztocza. Zwiedziliśmy skansen w Guciowie, gdzie zobaczyliśmy wiele cennych okazów skamieniałości, skał i minerałów wydobytych z ziemi lubelskiej. Następnie odbyliśmy pieszą wycieczkę w Suścu wzdłuż rzeki Tanwi i podziwialiśmy urokliwe Szumy Sopockie, czyli małe, malownicze wodospady. Naszym ostatnim przystankiem były kamieniołomy i wieża widokowa w Józefowie. Tu szukaliśmy skamieniałości - ostryg i przegrzebków. Po długich wędrówkach zadowoleni wróciliśmy do ośrodka.
Dzień 3
W sobotę zwiedziliśmy piękny renesansowy Zamość. Zaczęliśmy od katedry Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasz Apostoła. Następnie poszliśmy na rynek główny, który wyróżnia się wieloma kolorowymi kamienicami. ,,Najbardziej w pamięci utkwiły mi historyczne nazwy kamienic - mówi Zuzanna Sołtysik z kl. 8e. W programie naszej wycieczki był Rynek Solny oraz Wodny. Najbardziej ekscytującym momentem tego dnia był wystrzał z armaty w Forcie Zamość, a dokonał tego nasz kolega - Filip Stawik. Elementem kończącym zwiedzanie stolicy Roztocza były zakupy w sklepiku słynącym z przepysznych cukierków - krówek .
Dzień 4
Dzisiaj obchodziliśmy leśne okolice Kawęczynka. Mieliśmy okazję nauczyć się rozpoznawać różne rodzaje drzew, grzybów i roślin. Najodważniejsi śmiałkowie mogli przejść dnem wąwozu lessowego. Uczyliśmy się też, jak wydobyć ogień z kory brzozy używając krzemienia. Nasza wyprawa miała pomóc nam we wtorkowych podchodach. Wieczorem odbyło się ognisko, gdzie mogliśmy lepiej się poznać i miło spędzić czas.
Dzień 5
Dzisiejszą podróż zaczęliśmy od zwiedzania Zwierzyńca. Poznaliśmy historię tamtych terenów i zamieszkujących ich w przeszłości ludzi. Mogliśmy również więcej usłyszeć o dziko żyjących konikach polskich. Następnie pojechaliśmy do miejsca, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie, czyli do Szczebrzeszyna. Mieliśmy również okazję zrobić sobie zdjęcie ze sławnym chrząszczem. Zwiedziliśmy ponadto synagogę żydowską, kościół prawosławny i kościół katolicki. Poszerzyliśmy swoją wiedzę o wielu religiach. Ostatnim przystankiem naszej podróży był lessowy wąwóz, który znajduje się niedaleko Kawęczynka.
Dzień 6
Szósty dzień zaczęliśmy od odwiedzenia pasieki Ulik w Mokrelipie. Dowiedzieliśmy się, jak radzić sobie z użądleniem pszczoły i jak się wtedy zachować. Każdy z nas po zwiedzaniu pasieki otrzymał mały słoiczek miodu. Następnie ruszyliśmy do Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Klemensowie. Znajdujące się tam okazy zaparły dech w naszych piersiach. Po powrocie do ośrodka czekała na nas gra terenowa. Podzieleni zostaliśmy na cztery grupy, zaopatrzeni w mapy i kompas, ruszyliśmy ku przygodzie. Wszyscy dzielnie rozwiązywaliśmy zadania! Ostatnią atrakcją tego dnia było wieczorne ognisko, na którym wszyscy świetnie się bawiliśmy. Były kiełbaski, śpiewy i tańce.
Dzień 7
Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Kazimierz Dolny nad Wisłą. To piękne i klimatyczne miasteczko, które zapamiętamy na zawsze. Zaopatrzeni w drożdżowe koguciki, symbol Kazimierza, wyruszyliśmy w długą drogę do domu.
Zuzanna Sołtysiak i Marta Idziak
W roku szkolnym 2021/2022 Rada Rodziców będzie nagradzała zaangażowanych uczniów. Uczniowie będą mogli zbierać punkty za aktywność, każdy na swoje konto.
Zdobyte punkty są liczone na ucznia.
Jeżeli będą możliwe dodatkowe akcje do przeprowadzenia będziemy informować na bieżąco.
Zapraszamy do zbierania punktów. Dobrej zabawy!!!
Rada Rodziców
TERMINY ZBIÓREK MAKULATURY
GODZINY ZBIÓREK MAKULATURY
7.30-9.30 oraz 11.00-12.45
W dzisiejszych czasach jest wiele przepisów na to jak przygotować chleb. Piekarnie prześcigają się w coraz to większym wyborze, zarówno pod względem podstawowego składnika, czyli mąki z jakiej został wypieczony, jak i dodatków (zakwas, drożdże). Nazwy takie jak: wiejski, bawarski, pełnoziarnisty czy bezglutenowy nie są dla uczniów obce.
16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Chleba dlatego z tej właśnie okazji uczniowe klasy 3 D uczestniczyli w małym projekcie klasowym pt.: "Od ziarenka do bochenka". Na początku poznawaliśmy ziarenka, czyli z czego powstaje mąka, jakie znamy rodzaje, czym one się różnią i co możemy z mąki przygotować. Później uczniowie poznali krok po kroku proces tworzenia chleba w piekarni - niestety z racji pandemii w formie filmu. Kolejnym krokiem podczas realizacji projektu było próbowanie różnych wypieków tj.: chleb, bułki, rogale, pączki, chałki czy donuty, przyniesionych przez dzieci do szkoły. Na sam koniec dzięki uprzejmości Piekarni Państwa Kaczor mieszczącej się na czempińskim Rynku mogliśmy sami stworzyć własne dzieła i sprawdzić swoje zdolności piekarskie. Dzieci podczas zajęć technicznych ugniatały, wałkowały, lepiły, kleiły a na samym końcu w domu wypiekały oraz skonsumowały własnoręcznie przygotowane pieczywo.
Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY piekarni za przekazanie dzieciom ciasta!
Efekty pracy można podziwiać w galerii. Zapraszamy!
Galeria DZIEŃ CHLEBA
12.10.21 W Szkole Podstawowej im Bohaterów Westerplatte w Czempiniu można było kupić kremówki. Sprzedawali je uczniowie, którzy należą do szkolnego koła Caritasu. Pani Dorota Przygodzka wraz z organizacją charytatywną Caritas zorganizowała sprzedaż kremówek w szkole w Czempiniu oraz w Borowie. Idee sprzedaży kremówek wymyślił Caritas Diecezji Poznańskiej. W naszej szkole ta akcja charytatywna trwa już 5 lat. W tym roku pudełko kremówek (w pudełku są 2 kawałki ciasta) kosztowało 10 zł. W sumie zakupionych zostało 440 pudełek. Część pieniędzy została przeznaczona dla Olgi- dziewczynki chorej na artogrypozę. Kremówki są związane z dniem papieskim, który odbywa się 10 października Dużo osób zastanawia się, dlaczego akurat kremówki, a nie szarlotka? Związane jest to z Janem Pawłem II, ponieważ to było jego ulubione ciasto.
- Uważam, że to świetna inicjatywa dzięki, której możemy pomóc potrzebującym. – oznajmiła Natasza z 4d - Były bardzo smaczne.
- To bardzo dobry pomysł zbierania pieniędzy dla chorej dziewczynki - mówi Marysia Rypińska z klasy 3b.
- Jestem za takimi akcjami charytatywnymi. – twierdzi uczennica klasy 8c – Dużo osób chętnie pomoże i jeszcze dostanie ciastko.
Kaja Kaczmarek i Nadia Dominiak
Z klasy 8c
Święto Chłopców, to ważne i wyjątkowe święto, które w dniu 30 września 2021 roku świętowaliśmy w szkole i w poszczególnych klasach. Nie brakowało w tym dniu życzeń i upominków dla CHŁOPCÓW. Postanowiliśmy wyróżnić ten dzień i wprowadzić do naszego ubioru coś charakterystycznego dla męskiej garderoby. Dzień Krawata, choć po raz pierwszy obchodzony w naszej szkole, spotkał się z dużym entuzjazmem. We wszystkich klasach pojawili się uczniowie ubrani w krawat. Prezentowali się wyjątkowo wytwornie. W zabawę zaangażowali się młodsi i starsi, chłopcy i dziewczyny, uczniowie i grono pedagogiczne. Uwiecznione na zdjęciach krawaty pokazują, że są to bardzo twarzowe elementy ubioru. Nie jest to popularne święto, ale może tym bardziej warto je wprowadzić do szkolnego kalendarza, chociażby po to, by rozruszać dzieciaki i dać im chwilkę radości. Dziękujemy Paniom Nauczycielkom świetlicy szkolnej, które przygotowały z dziećmi przepiękne krawaty do naszej fotoramki.
Podsumowaniem obchodów tego dnia był wybór Dobrego Kolegi w każdej klasie. Wychowawcy rozmawiali z uczniami, wyjaśniając kim jest dobry kolega. Następnie każdy z uczniów oddawał swój głos na najlepszego kolegę w swojej klasie. Był to jednocześnie bardzo dobry moment by docenić szczególnie wyróżniających się koleżeństwem chłopców oraz porozmawiać z dziećmi, które cechy dobrego kolegi są najważniejsze, jak nad sobą pracować i co doskonalić w swoim zachowaniu. Chłopcy zostali wyróżnieni dyplomami i brawami. Mamy nadzieję, że staną się godnymi naśladowania wzorami. J
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii DZIEŃ KRAWATA
W dniach od 6 do 8 października 2021 r. uczniowie klas VIII a oraz VIII f uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta. Program zawierał wiele atrakcji turystycznych. Nasza wyprawa była również niezwykłą lekcją historii. Przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku krzyżackiego w Malborku - dawnej stolicy zakonu krzyżackiego. Pod okiem przewodnika odwiedziliśmy m.in. salę rycerską, kuchnię i izbę kuchmistrza, celę Witold, kościół zamkowy a także wystawę broni i uzbrojenia oraz wystawę bursztynu. Przechodząc przez poszczególne sale i korytarze krzyżackiego zamku, podziwiając eksponaty i wystawy, mogliśmy przenieść się w czasy średniowiecza i poczuć, jak wielką potęgą było państwo zakonu krzyżackiego.
Dzień drugi spędziliśmy w Trójmieście. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od historycznego Gdańska. Na szlaku naszej gdańskiej wędrówki znalazły się m. in. ul. Długa - Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ z Fontanną Neptuna i Dworem Artusa. Przeszliśmy ul. Mariacką, która doprowadziła nas do Bazyliki Mariackiej, największej w Europie świątyni wybudowanej z cegły. Mieliśmy również okazję zobaczyć miejsca związane z „Solidarnością”, czyli Stocznię Gdańską oraz Pomnik Poległych Stoczniowców. Z Gdańska udaliśmy się
do Sopotu, gdzie obowiązkowo odbyliśmy spacer po molo, Placu Zdrojowym oraz słynnym Monciaku, czyli ulicy Bohaterów Monte Cassino. W tym miejscu mieliśmy okazję przypomnieć sobie historię niezwykłego żołnierza - misia Wojtka, który wraz z żołnierzami Andersa walczył pod Monte Cassino. Z Sopotu pojechaliśmy do Gdyni, która jeszcze sto lat temu była małą rybacką wioską. Poznaliśmy okoliczności powstania miasta i portu. Dziś już rozumiemy, dlaczego Gdynia to „miasto z morza i marzeń”. W Gdyni czekała również niespodzianka dla miłośników militariów - ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza”.
Ostatni dzień spędziliśmy na Kaszubach, w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. W tym miejscu także czekało na nas wiele atrakcji. Należały do nich m.in.: najdłuższa deska oraz stół, czy największy fortepian. Zdecydowanie najwięcej emocji wywołała wizyta w „domu do góry nogami”. Ten punkt programu dostarczył wszystkim sporo śmiechu i dobrej zabawy. Szymbark to miejsce, w którym nie brakuje także akcentów historycznych. Zwiedzając skansen odwiedziliśmy m.in. Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady. Zobaczyliśmy wagony, którymi Polaków wywożono na Syberię oraz radzieckie łagry.
Trzy dni spędzone na Pomorzu były intensywnym czasem zwiedzania, podziwiania i poznawania nowych miejsc. Był to również czas integracji, na którą długo czekaliśmy, ucząc się zdalnie przez ostatnie miesiące.
Aleksandra Adamczak
Finał Mistrzostw Wielkopolski w Festiwalu Sztafet odbył się 11 października na terenie stadionu Olimpia w Poznaniu.
Impreza zgromadziła najlepsze zespoły z całego województwa, które wygrały wcześniejsze eliminacje powiatowe i rejonowe. Te zmagania stały się również naszym udziałem. Sztafeta 4x100m dziewcząt w składzie: Vanessa Zapart, Maja Włodarczak, Natasza Wajnert, Aleksandra Bura, Julia Ambroży wywalczyły rewelacyjne 4 miejsce! To wspaniały sukces naszych lekkoatletek.
Sztafeta szwedzka: Aleksandra Maik, Julia Kaźmierczak, Oliwia Gadomska, Natasza Stern, Zofia Ambroży uplasowała się na 12 miejscu osiągając bardzo dobry wynik czasowy.
Chłopcy biegający ambitnie 4x100m zajęli 9 miejsce: Kamil Łukowiak, Wojciech Wolny, Krystian Kamieniarz, Tomasz Fromm, Kamil Doliński.
Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowali: Beata Itkowiak i Zbigniew Wieczorek.
Cieszymy się, że SP Czempiń jest w czołówce województwa w zmaganiach lekkoatletycznych. Nie jest łatwo rywalizować z uczniami szkół sportowych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom. Rodzicom naszych sportowców dziękujemy za współpracę.
Beata Itkowiak
Gminna Komisja Wyborcza informuje, że w Okręgu Wyborczym nr 1
(Czempiń, Betkowo, Borowo, Donatowo, Gorzyce, Gorzyczki, Jasień, Nowe Borówko, Nowe Tarnowo, Nowy Gołębin, Piechanin, Piotrkowice, Srocko Wielkie, Słonin, Stare Tarnowo, Stary Gołębin)
którego siedzibą jest:
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu (Borowo 76)
zarejestrowani zostali następujący kandydaci na stanowisko radnego:
Lista nr 1 – uczniowie szkoły podstawowej:
W okręgu wyborczym nr 1, z listy nr 1 wybieranych jest spośród zgłoszonych kandydatów 7 radnych
Lista nr 2 – osoby, które ukończyły szkołę podstawową i do dnia wyborów
nie ukończyły 18 roku życia:
Zgodnie z § 41 pkt. 3 Statutu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czempiniu z dnia 19 marca 2018 roku, jeżeli
w danym okręgu wyborczym nie zostanie zarejestrowany żaden kandydat lub liczba zarejestrowanych kandydatów jest równa lub mniejsza od liczby radnych wybieranych w okręgu, wyborów w tym okręgu nie przeprowadza się.
Głosowanie odbędzie się w dniu 21 października 2021 roku w godzinach od 10.00- 18.00
w siedzibie okręgu wyborczego nr 1 – Borowo 76
Głosujący w dniu wyborów okazuje Komisji wyborczej legitymację szkolną
lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Gminna Komisja Wyborcza
w Czempiniu
Ranek 6 października powitał nas ulewnym deszczem, ale potem...
Potem było pięknie na niebie i na bieżni kościańskiego stadionu. Nasza szkoła reprezentując Powiat podczas Mistrzostw Rejonu Leszczyńskiego nie zawiodła. Biegacze SP Czempiń spisali się znakomicie. Najcenniejszym sukcesem pochwalić się mogą dziewczęta biegające w sztafecie 4x100m: Aleksandra Bura, Natasza Wajnert, Vanessa Zapart, Maja Włodarczak, rezerwa: Julia Ambroży.
Uczennice pobiegły fantastycznie wykonując bardzo dobrze technicznie zmiany pałeczki sztafetowej. Z ogromną przewagą nad innymi zespołami zdobyły złote medale.
Srebrne krążki stały się udziałem dziewcząt biegających sztafetę szwedzką: Nataszy Stern, Oliwii Gadomskiej, Julii Kaźmierczak, Aleksandry Maik. Bardzo dobry, ambitny bieg każdej z dziewcząt dał Im drugie miejsce.
Drugie miejsce wywalczyli również chłopcy w sztafecie 4x100 m: Wojciech Wolny, Krystian Kamieniarz, Tomasz Fromm, Kamil Łukowiak.
Sztafeta szwedzka starszych dziewcząt w nowym składzie trenującym od września pobiegła na miarę swoich możliwości i zdobyła 4 miejsce poprawiając wynik z poprzedniego etapu o 3 s. Beata Sikora, Lidia Pacholczyk, Roksana Marciniak, Emilia Wolniewicz. Rezerwa: Marianna Oleszak.
Wszystkim Uczniom serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów i dziękujemy za ambitną postawę.
Na Finał Mistrzostw Wielkopolski w Festiwalu Sztafet 11 października pojadą Mistrzowie i Wicemistrzowie Rejonu Leszczyńskiego. Trzymamy kciuki!
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały: Monika Włodarczak i Beata Itkowiak.
Warto wiedzieć:
Reprezentowanie Szkoły we współzawodnictwie sportowym jest zaszczytem dla ucznia.
Współzawodnictwo sportowe przy spełnieniu wymogów regulaminowych daje możliwość uzyskania stypendium sportowego.
Uczestnicząc w rywalizacji międzyszkolnej w ramach Wielkopolskich Igrzysk Dzieci i Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, zajmując odpowiednie miejsca zgodnie z wytycznymi KO uczeń ma szansę zdobyć cenne punkty na świadectwo ukończenia szkoły. Punkty te są istotne przy przyjęciu do szkól ponadpodstawowych.
Rywalizacja sportowa to również nauka: postaw, walki o siebie, wytrwałości.
To nauka przez zabawę i to jest SUPER!
Beata Itkowiak
30 października obchodziliśmy w naszej szkole sympatyczne święto – Dzień Chłopca. Z tej okazji chłopcy mieli możliwość przyjścia do szkoły w pstrokatej koszuli lub w krawacie. Jak widać na zdjęciach – z tego przywileju skorzystały również niektóre dziewczęta i wyróżniły się, zakładając atrybut męskiej garderoby – krawat.
Galeria DZIEŃ CHŁOPCA została dodana do albumu fotograficznego
29 września w Kościanie odbył się Festiwal Sztafet w ramach Mistrzostw Powiatu Dzieci oraz Mistrzostw Powiatu Młodzieży Szkolnej. Igrzyska Dzieci to zawody dla klas 4-6, Igrzyska Młodzieży Szkolnej obejmują roczniki klas 7 i 8. Szkołę Podstawową w Czempiniu reprezentowali uczniowie każdej kategorii wiekowej.
Najpierw do rywalizacji przystąpiły dziewczęta.
Sztafeta 4x100 m: Aleksandra Bura, Natasza Wajnert, Vanessa Zapart, Maja Włodarczak, rezerwa: Julia Ambroży. Dziewczęta nie dały szans rywalkom i wywalczyły 1 miejsce.
Sztafeta szwedzka (100m, 200m, 300m, 400m): Zofia Ambroży, Oliwia Gad omska, Julia Kaźmierczak, Aleksandra Maik w znakomitym stylu zdobyły złote medale.
Sztafeta szwedzka starsza (7 i 8 klasa): Zuzanna Bauta, Julia Kołodziej, Wiktoria Kaźmierczak, Julia Bręczewska, rezerwa: Nikola Wilk, pobiegły fantastycznie i złoto stało się Ich udziałem.
Sztafeta 4x100 m starsza: Zuzanna Gawron, Nikola Wysocka, Martyna Grygier, Roksana Marciniak pierwszy raz uczestniczyły w rywalizacji sztafetowej. Po ambitnym biegu wywalczyły 4 miejsce.
Zmagania chłopców.
Sztafeta 4x 100 : Wojciech Wolny, Krystian Kamieniarz, Tomasz Fromm, Kamil Łukowiak, Kamil Doliński - rezerwa - I miejsce.
Sztafeta szwedzka młodsza: Maciej Korbik, Stanisław Nowak, Dawid Marciniak, Szymon Skrzypczak - II miejsce.
Sztafeta szwedzka starsza: Antoni Pieczyński, Alex Glapiński, Antoni Bartkowiak, Kacper Zrol. Rezerwa: Aleksander Adaszkiewicz, Jakub Kozłowski - III miejsce.
Opiekę nad uczniami podczas Festiwalu Sztafet sprawowali: Monika Włodarczak, Beata Itkowiak, Paweł Kaźmierczak.
Dzięki osiągniętym wynikom Szkoła Podstawowa w Czempiniu reprezentować będzie Powiat Kościański na Mistrzostwach Rejonu Leszczyńskiego w dniu 6 października. Do Kościana pojadą zwycięskie sztafety. GRATULUJEMY!
Dziękujemy wszystkim Uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły w rywalizacji lekkoatletycznej. Podziękowania kierujemy również do Rodziców naszych reprezentantów za wyrażenie zgody na udział w zawodach i motywację dzieci. Aktywność fizyczna jest bardzo istotnym czynnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, a współpraca z Państwem w każdym aspekcie jest dla nas bardzo cenna.
Beata Itkowiak
W piątek, 1 października zakończył się pierwszy konkurs plastyczny w roku szkolnym 2021/2022 na podobiznę nauczyciela Szkoły Podstawowej w Czempiniu. Na konkurs wpłynęło 35 prac z klas 1-8.Komisja konkursowa w składzie:Magdalena Szybiak - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Kinga Tomyślak - bibliotekarz Kamilla Wałęsa - Maćkowiak - nauczyciel plastyki i organizator konkursumiała trudne zadanie! Podczas oceny prac pod uwagę wzięto:- zgodność z tematem,- oryginalność,- estetykę wykonania,- ogólne wrażenie artystyczne,- podobieństwo oddane w pracy do osoby sportretowanej.Prace oceniono w dwóch kategoriach wiekowych. Oto wyniki:
KLASY I -III:
I miejsce - Agata Sikora z klasy 2c II miejsce - Emilia Majchrzak z klasy 2b III miejsce - Oliwia Kossowska z klasy 1b
Klasy IV - VIII:
I miejsca - Kamil Majchrzak z kl. IVb Maria Kapała - Grygier z kl. VIIIb II miejsce - Krzysztof Naskręt z kl. IVd III miejsce - Julia Marciniak z kl. Ve.
Nagrodę specjalną wywalczyła Monika Płocieniak z klasy VIIa. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję! Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody. Kamilla Wałęsa - Maćkowiak
W dniu 27.09.2021r. odbyła się wycieczka do jednych z najciekawszych miejsc, leżących na terenie ziemi kościańskiej. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas VIII c, do której uczęszczamy oraz uczniowie klasy VIII d wraz z wychowawcami . Pierwszym miejscem, które było na liście naszego wyjazdu był teren stacji badawczej PAN, gdzie podziwialiśmy pałac wybudowany w stylu barokowym, po którym oprowadzał nas dr Zdzisław Bernacki. Nasz przewodnik zgłębił nam historię rodu Chłapowskich, będących niegdyś właścicielami owego obiektu. W pałacu zwiedziliśmy m.in. pomieszczenie, w którym znajdują się stare i drogocenne i meble. Następnie przeszliśmy dawną salę balową, gdzie Pan Bernacki opowiadał czym zajmuje się placówka Polskiej Akademii Nauk. W dalszej kolejności spacerowaliśmy po parku, który jak zaznaczył przewodnik jest ostatnim parkiem dębowo-grabowym, znajdującym się na terenie ziemi kościańskiej. W opisywanym parku rosną następujące drzewa : graby, sosny Bermudki, platany, kasztanowce i kasztany jadalne. Przechadzają się również zwierzęta,takie jak: jelenie, wilki, żurawie. Następnym punktem naszego zwiedzania było muzeum Gorzelnictwa, znajdujące się w Turwi. Twórca wspomnianego muzeum – Pan Grzegorz Konieczny z ogromną pasją, opowiadał o kolejnych procesach produkcji spirytusu. Ciekawostką dla nas był fakt, że proces fermentacji trwa 72h, czyli równe 3 dni. Powiedział nam, że spirytus w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebny, ponieważ jest głównym składnikiem płynów do dezynfekcji. Ostatnim punktem wycieczki był Klasztor Benedyktynów w Lubiniu. Po obiekcie sakralnym oprowadził nas Brat Robert Żmiejko, który zaprowadził nas również do podziemi kościoła. Napawaliśmy się pięknem ogrodu, otaczającego klasztor, którego pielęgnacją zajmują się wszyscy zakonnicy. Kończąc wycieczkę zobaczyliśmy jeszcze z zewnątrz kościół p.w. św. Leonarda. Spytałyśmy o refleksje po odbytej wycieczce naszych kolegów i koleżanek. Oto kilka opinii:
- Podzielono się z nami wieloma ciekawymi informacjami – powiedziała Zofia Chełminiak z klasy 8c. Największe wrażenie zrobił na mnie klasztor.
- Na wycieczce było bardzo fajnie – oznajmiła Sandra Picz – Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, o których istnieniu nie miałam pojęcia.
- Wycieczka bardzo ciekawa. – mówił Wiktor Marciniak uczeń klasy 8c- Najbardziej podobało mi się muzeum Gorzelnictwa i klasztor.
Kaja Kaczmarek i Nadia Dominiak
Uczennice klasy 8c
Europejski Dzień Języków (EDJ) obchodzony w całej Europie 26 września ma na celu, między innymi, propagowanie uczenia się języków obcych zarówno w szkole jak i poza nią. Bardzo dobrym i przyjemnym sposobem na rozwijanie umiejętności językowych jest czytanie w wolnym czasie książek w języku obcym. Najlepiej zacząć od lektur poziomowanych, czyli dostosowanych do poziomu uczących się.
27 września część uczniów klas III i V, dołączając do świętowania EDJ 2021, zainaugurowała otwarcie w bieżącym roku szkolnym naszej angielskiej biblioteki oraz rozpoczęła projekty czytelnicze z języka angielskiego „READ ON” i „Reading is fun!”
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas III – VI do realizacji zadań projektu lub po prostu do czytania dla przyjemności i wiedzy. Nauczyciele języka angielskiego odpowiedzialni za projekty „READ ON” i „Reading is fun!” pomogą w trudnościach językowych lub przy wyborze lektury.
Naszym szkolnym hasłem na tegoroczny Europejski Dzień Języków było:
LET’S CELEBRATE the EUROPEAN DAY of LANGUAGES with an ENGLISH BOOK,
a hasłem, które dedykujemy wszystkim uczniom odwiedzającym naszą angielską bibliotekę jest:
READ for PLEASURE and KNOWLEDGE! - Czytaj dla przyjemności i wiedzy!
Wioleta Kaczewiak i Beata Wojciechowska
24 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Dnia Patrona. Dla każdej klasy przygotowane zostały inne zadania i aktywności zarówno w budynku szkoły jak i w przestrzeni miasta oraz jego najbliższej okolicy.
Czwartoklasiści w ustalonym wcześniej porządku odwiedzali Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA. Obejrzeli eksponaty świadczące o ciekawej przeszłości Czempinia i okolic, które zostały zgromadzone w Izbie Pamięci. Mieli też okazję wysłuchać przejmujących wspomnień z czasów II wojny światowej byłego nauczyciela naszej szkoły - pana Zbigniewa Lewandowicza. W trakcie tego krótkiego spotkania pan Zbigniew Lewandowicz zapoznał również dzieci z ciekawymi faktami z życia byłego właściciela czempińskiej TLENOWNI – pana Antoniego Jezierskiego, którego znał osobiście. Po powrocie do szkoły uczniowie obejrzeli okolicznościowe wystawy poświęcone patronom szkoły – Bohaterom Westerplatte, twórcy Szarych Szeregów – harcmistrzowi Florianowi Marciniakowi oraz nauczycielowi szkoły w Czempiniu – panu Józefowi Brzezińskiemu, który został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w czasie II wojny światowej. Na zakończenie dwugodzinnych zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne tematycznie związane z wydarzeniami i postaciami, o których wiadomości zdobywały na wcześniejszych niecodziennych lekcjach historii tego dnia.
Piątoklasiści w odróżnieniu od pozostałych uczniów pozostali w szkole, gdzie obejrzeli film o niezwykłym ,,żołnierzu” armii gen. W. Andersa – misiu Wojtku. Historia niedźwiadka, który przeszedł z polskimi żołnierzami szlak bojowy z Bliskiego Wschodu aż pod Monte Cassino we Włoszech zainteresowała zarówno chłopców jak i dziewczynki.
Po krótkiej projekcji filmu wszyscy z dużym zainteresowaniem wykonywali zadania na kartach pracy. Rozwiązywali krzyżówki, wykazywali się umiejętnością pracy z mapką konturową, na której rysowali trasę pokonaną przez Wojtka, uzupełniali brakujące słowa w tekście znanej z czasów II wojny światowej piosenki o czerwonych makach na Monte Cassino oraz redagowali notatkę zawierającą podstawowe wiadomości na temat tego, co działo się w Europie w latach 1939-1945. Efekty pracy uczniów klas V są imponujące i świadczą o tym, że historia jest ciekawym przedmiotem szkolnym, a dzieci potrafią wykorzystywać w praktyce wiadomości zdobywane na zajęciach lekcyjnych.
Uczniowie klasy szóstej i siódmyh, zgodnie z tradycją wpisaną w obchody Dnia Patrona, udali się na rajdy piesze do miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy. Szóstoklasiści uczcili naczelnika Szarych Szeregów, Floriana Marciniaka, składając wiązankę kwiatów w Gorzycach. Z kolei młodzież z klas VII upamiętniła pacjentów Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie, ofiary pseudoeutanazji nazistowskiej w Jarogniewicach. Młodzież z klas VIII po raz pierwszy wzięła udział w miejskiej grze terenowej „Śladami II wojny światowej na Ziemi Czempińskiej. Tradycja i współczesność”. W przestrzeni miejskiej rozmieszczone zostały stacje zadaniowe. Na każdej z nich należało zapoznać się z instrukcją, krótkim materiałem informacyjnym i wykonać zadanie. Były to karty pracy zawierające m. in. krótkie pytania tematyczne, wykreślanki, mapy mentalne. Trasa wiodła od budynku dawnego gimnazjum w Borowie, przez cmentarz ewangelicki, Zielony Rynek, Urząd Gminy, Tlenownię i budynek szkoły przy ulicy Kolejowej. W trakcie realizacji poszczególnych zadań uczniowie przypomnieli sobie postać harcmistrza Floriana Marciniaka. Poznali historię przedwojennego nauczyciela czempińskiej szkoły- Józefa Brzezińskiego. Bardzo dużo emocji wywołała wojenna historia Czesława Przygodzkiego. Przy Urzędzie Gminy oraz na czempińskim rynku młodzież oddała hołd poległym mieszkańcom Ziemi Czempińskiej. Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z wykonaniem poszczególnych zadań. Karty pracy wypełnione zostały bardzo rzetelnie. Tegoroczny Dzień Patrona okazał się dla uczniów klas VIII doskonałą lekcją historii zrealizowaną poza ławką szkolną. Celem gry było uświadomienie uczniom, że historia II wojny światowej to nie tylko wydarzenia znane z kart podręcznika. To nie tylko wielcy dowódcy i dyktatorzy czy spektakularne bitwy. Przez pryzmat historii Małej Ojczyzny chcemy pokazywać naszym uczniom, że okrucieństwo wojny dotknęło także mieszkańców najbliższej okolicy. W naszej Małej Ojczyźnie też żyli bowiem ludzie, których życie przypadło na trudne czasy wojny i okupacji. Ludzie, którym winniśmy pamięć i szacunek.
Obchodzony co roku we wrześniu Dzień Patrona jest dowodem na to, że uczniowie naszej szkoły pamiętają o tragicznych wydarzeniach wojny i szanują pamięć historyczną.
Aleksandra Adamczak, Hanna Ambroży
Ziemia Kościańska, na której mieszkamy ma swoje turystyczne perełki. Uczniowie klasy 8 c i 8 d Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, wybrali się na autokarową wycieczkę, aby je zobaczyć. W programie znalazła się Turew- miejscowość ważna pod względem historycznym, krajobrazowym i ekologicznym oraz Lubiń k. Krzywinia gdzie znajduje się jeden z najstarszych w Polsce Klasztorów Benedyktynów.
Pierwszym punktem wyjazdu była Stacja Badawcza Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi. Znajduje się ona w pałacu należącym niegdyś do rodu Chłapowskich, którego najbardziej znanym przedstawicielem był gen. Dezydery Chłapowski. Dr Zdzisław Bernacki- pracownik Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN opowiedział młodzieży, czym zajmuje się placówka, w której pracuje. Przedstawił dzieje pałacu oraz losy rodu Chłapowskich, w szczególny sposób skupiając się na gen. Dezyderym Chłapowskim, oficerze ordynansowym Napoleona Bonaparte, wybitnym społeczniku, rolniku. Uczniowie mieli okazję przespacerować się również po przypałacowym parku, w którym dr Bernacki pokazywał roślinność, która w nim występuje. Kolejnym punktem było Muzeum Gorzelnictwa, które funkcjonuje przy Gorzelni w Turwi. Historię obiektu, procesy technologiczne występujące przy produkcji tzw. surówki oraz eksponaty przedstawiał kierownik zakładu i twórca muzeum Grzegorz Konieczny. Ostatnim punktem wyjazdu był Klasztor Benedyktynów w Lubiniu, swoimi początkami sięgający XI w. Uczniowie jego dzieje mogli poznać z ust Br. Roberta Żmiejko. Zakonnik pokazał czempińskim uczniom wnętrze kościoła klasztornego, podziemia, ogród oraz kościół p.w. św. Leonarda.
- Wyjazd ten uświadomił nam, że w naszej okolicy jest sporo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć – powiedział Jakub Marciniak, uczeń klasy 8 c.
Wyjazd został zorganizowany przez nauczycieli: Agnieszkę Ławniczak, ks. Błażeja Barczaka i Gerwazego Konopczyńskiego.
Gerwazy Konopczyński
Uczniowie klasy 5a wybrali się na wycieczkę do poznańskiego ogrodu zoologicznego. Wyruszyli w czwartek o 8:38 z dworca w Czempiniu i mieli okazję podróżować pociągiem, tramwajem oraz kolejką Maltanka. Szczególnie podróż tramwajem dostarczyła uczniom wiele radości, ponieważ wielu z nich po raz pierwszy jechało tym środkiem transportu. Spacer po zoo był również bardzo atrakcyjny. Zwierzęta podchodziły blisko, niektóre wydawały się wręcz pozować do zdjęć. Uczniowie czytali informacje umieszczone na tabliczkach oraz wymieniali się wiadomościami na temat oglądanych zwierząt. Okazało się, że kilkoro z nich ma bardzo bogatą wiedzę przyrodniczą. Był też czas na zabawę w parku linowym, a później smaczny obiad. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
W budynku szkoły przy ulicy Kolejowej działa angielska biblioteczka stworzona we współpracy z wydawnictwem Oxford University Press w ramach projektu READ ON!, wzbogacona o nowe pozycje wydawnictwa Macmillan dzięki funduszom Rady Rodziców.
W zasobach biblioteki znajduje się kilkadziesiąt lektur o różnorodnej tematyce i na różnych poziomach trudności. Dzięki temu uczniowie mogą czytać książki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami (książki przygodowe, przyrodnicze, baśnie i bajki, kryminały, dokumenty) i rozwijają kompetencje czytelnicze zgodnie ze swoim aktualnym poziomem znajomości języka. Wśród książek są m.in. dobrze znane historie o Rzepce, Królu Arturze i Robin Hoodzie w wersji uproszczonej, komiksy o robocie o imieniu Clunk, a także książki popularno-naukowe, takie jak „Titanic”, „Your Body” czy „Life in Rainforests”. Zapraszamy do skorzystania z tej bogatej oferty!
Biblioteka znajduje się w sali 51 i jest otwarta we wtorki podczas długiej przerwy od 12:25 do 12:40 oraz w środy podczas długiej przerwy od 11:25 do 11:40. Opiekunkami biblioteki są panie Wioleta Kaczewiak i Beata Wojciechowska. Uczniowie mogą wypożyczać książki tylko w obecności tych nauczycielek.
Powered by aSc EduPage