W ramach obchodów Dnia Europejsko-Sportowego, uczniowie klasy VI a, VI b, VII a, VII e, VIII a wzięli udział w grze terenowej „Europejski Czempiń”. Celem działania było przybliżenie młodzieży historii poszczególnych państw europejskich, ich zwyczajów, języków, patronów, charakterystycznych obiektów. Poszczególne stacje i zadania rozmieszczone zostały w przestrzeni Czempinia. Uczniowie podążali ulicami miasta zgodnie z otrzymaną instrukcją i stawiali czoła kolejnym wyzwaniom. Trasa wędrówki wiodła między innymi przez pole do minigolfa, gdzie uczestnicy zabawy zapoznali się z dość mało popularną dyscypliną sportu jaką jest Ryder Cup.
Po właściwym rozwiązaniu ćwiczenia, odczytali zasady gry oraz rozegrali turniej klasowy. Kolejne zadanie czekało na młodzież na Zielonym Rynku i tematycznie związane było z Irlandią i jej patronem- św. Patrykiem. W tym punkcie należało połączyć słowa z ich znaczeniem oraz wykreślić je w diagramie. Następne wyzwanie zlokalizowane przy budynku straży pożarnej, zaczynało się dość zagadkowo: ogień- zniszczenia- Francja- Katedra Notre-Dame…. uczniowie z łatwością powiązali wskazany ciąg wydarzeń, a następnie ułożyli puzzle z widokiem katedry sprzed pożaru. Na rynku, w sercu miasta, gracze sprawdzili swoją wiedzę na temat stolic i flag państw europejskich. Dalej szlak wędrówki wiódł przez Tlenownię. Z uwagi na partnerską współpracę władz Czempinia z gminą Badacsonytomaj- kolejne wyzwanie związane było z Węgrami. W tym miejscu zadanie polegało na stworzeniu sketchnotki, mapy myśli lub broszurki reklamowej, zawierającej najważniejsze informacje na temat Węgier (stolica, waluta, język urzędowy, atrakcje turystyczne, najważniejsze zabytki, charakterystyczne potrawy).
Na dworcu PKP uczniowie wykazali się znajomością środków transportu w języku angielskim. Wbrew pozorom zadanie nie należało do najłatwiejszych. Na czempińskiej promenadzie z kolei pokazali swoją kreatywność, talent literacki i twórczą inwencję. Wiatraki, tulipany i rowery- przepiękne widoki i skwery…! Tak zaczynało się wyzwanie, które polegało na ułożeniu krótkiego rymowanego tekstu dotyczącego wybranego państwa europejskiego. Na ścieżce przyrodniczej „W cieniu dębu” natomiast uczestnicy gry mieli okazję zastanowić się na tym, ile państw używa dębu jako swego znaku narodowego. Ponadto stacja ta była również doskonałą okazją, aby sprawdzić znajomość wybranych symboli narodowych.
Wyjście w teren, tematyczne wyzwania poza ławką szkolną, realizacja zadań w przestrzeni miasta to działania, które z całą pewnością wpłynęły na wzrost atrakcyjności procesu edukacyjnego i przyczyniły się do lepszego poznania uroków europejskich państw. Dowodem na to były doskonale rozwiązane zdania, dobra zabawa w trakcie ich realizacji oraz uśmiechy na twarzach naszych uczniów na mecie.
Ewa Lecyk-Herter, Aleksandra Adamczak