W poniedziałek 29 kwietnia klasa 5b uczestniczyła w nietypowej lekcji języka polskiego. W interesujący i kreatywny sposób uczniowie dowiedzieli się jak wiele słów, zwrotów, skrótów funkcjonujących w naszej codziennej mowie pochodzi z języka angielskiego. Z anglicyzmami dzieci zapoznały się dzięki grze edukacyjnej "Kto ma? Ja mam", przygotowanej specjalnie dla nich przez nauczycielkę języka polskiego. Podjęły także próbę zastąpienia wskazanych słów wyrazami w naszym języku ojczystym. Nie zabrakło oczywiście przypomnienia, że język polski jest piękny i tam, gdzie nie jest to konieczne, nie stosujemy zwrotów obcojęzycznych, a używamy słów polskich. Na końcu lekcji uczniowie wyrazili swoją opinię o zajęciach, stosując powszechnie znany gest, którego nazwa pochodzi z j. angielskiego. 👍
M. Piszcz
ANGIELSKI PO POLSKU LUB ODWROTNIE
Sukces Zofii
Talent i wrażliwość naszej szóstoklasistki zostały docenione na forum ogólnopolskim! W roku szkolnym 2023/24 odbyła się już XX edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zofia Tanaś, uczennica z klasy 6c naszej szkoły, zajęła w nim trzecie miejsce w grupie wiekowej dla uczniów szkół podstawowych z klas 4–6.
W ciągu 20 lat istnienia konkursu nadesłano jego organizatorom ponad 30 tysięcy wykonanych rozmaitymi technikami prac. W tym roku szkolnym było ich 1021. Prace zgłaszane były w trzech grupach wiekowych: SZKOŁA PODSTAWOWA KL. 4–6, SZKOŁA PODSTAWOWA KL. 7–8 oraz SZKOŁA PONADPODSTAWOWA. W każdej z tych grup obowiązywały do wyboru trzy kategorie artystyczne: literacka (wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna itp.), plastyczna (plakat, grafika, malarstwo, kolaż, gablota szkolna i parafialna itp.), multimedialna (strona internetowa, film, program radiowy, program multimedialny itp.). Nadsyłane prace charakteryzuje zawsze wysoki poziom wykonania.
Magdalena Guziak-Nowak - organizatorka konkursu i dyrektorka ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka - swoje doświadczenia z pracami konkursowymi opisuje w następujących słowach: „Młodzi ludzie nie podchodzą bezrefleksyjnie do toczących się debat społecznych o aborcji czy o wspomaganym samobójstwie [czyli eutanazji]. W swoich pracach przedstawiają świat pełen wartości, w którego centrum stoi człowiek: często słaby, chory, po ludzku patrząc – zależny od innych. Uczestnicy konkursu pokazują nam, że miłość, szacunek i odpowiedzialność to klucze do budowania cywilizacji, choć oczywiście sami nie sięgają po tak patetyczne słowa. Mówią raczej, czasem jakby od niechcenia: «Przecież to oczywiste»‟.
Powstałe prace są jednak nie tylko wynikiem czy okazją do refleksji nad życiem dla uczestników konkursu, ale mogą stanowić dla nas wszystkich zachętę do zastanowienia się nad sprawami, które w codziennym pędzie z roku na rok coraz częściej się nam wymykają.
Ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu udział w konkursie wzięło siedmioro uczennic: z klasy 4D Helena Heigelmann, z klasy 5B Vira Chursina, Marcelina Kroll, Maria Łabendzka, Alicja Nowacka i Agata Wierzejewska oraz z klasy 6C Zofia Tanaś - nasza laureatka.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zdolnym uczestniczkom, natomiast w sposób szczególny Zofii Tanaś, która zajęła trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej wśród uczestników z całej Polski! Zosia startowała w kategorii multimedialnej. Jej filmik można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/MRnMDorp6Ug?si=D0pYHV9wUg7XJYkh
natomiast wszystkie prace konkursowe dostępne są pod adresem: https://pro-life.pl/xx-ogolnopolski-konkurs-dla-mlodziezy-pomoz-ocalic-zycie-bezbronnemu-im-bl-ks-jerzego-popieluszki/
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się 6 kwietnia 2024 roku podczas uroczystej gali na Jasnej Górze w Częstochowie. Filmik z tego wydarzenia można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/KHUPcJWcbM4?si=fUwYrCZXQ8YnGcB4 (Zosię zobaczyć możemy od 26 minuty filmu).
Michał Bączyk
Archiwum