DZIEŃ ZIEMI tradycyjnie przypada 22 kwietnia. Chcielibyśmy jednak, aby trwał zawsze. Nasz planeta cierpi z powodu nadmiernej eksploatacji w zasadzie wszystkich jej zasobów.
Musimy obudzić nasze pozytywne uczucia do NATURY oraz kształtować racjonalne zasady funkcjonowania. W kwietniu odbyło się w budynku naszej szkoły Borowo 76 wiele działań zmierzających w tym kierunku.
Oto one:
Uczniowie klas 6-8 ozdobili dziełami plastycznymi drzwi do sal lekcyjnych. Umieścili w swoich pracach hasła i obrazy zwracające uwagę na problemy dbania o przyrodę.
Przedstawiciele klas 6-8 brali udział w konkursie o tematyce ekologicznej. Pierwsze zdobyła Ola Bura z 7b, drugie Dawid Kudlewski z 6c, a trzecie Tomasz Ratajszczak z 8b.
Klasa 6b zorganizowała mały happening pod hasłem ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ - adopcja roślin doniczkowych. Przynieśli z domów różne zbędne pojemniki, a następnie po wypełnieniu ich ziemią posadzili kaktusiki i grubosze, które hodujemy w sali 16. Ponad 30 roślinek( opatrzonych imieniem np. Flora, Gemini, Trio) znalazło bardzo szybko właścicieli wśród uczniów innych klas. Jesteśmy przekonani, że od miłości do własnej małej roślinki, zaczyna się miłość do wszystkiego co żyje.
Na lekcjach religii ksiądz Błażej Barczak przypomniał uczniom, że zawarte w Biblii słowa o czynieniu sobie Ziemi poddaną, nie są równoznaczne z robieniem co nam się żywnie podoba. Jesteśmy zobowiązani dbać o naszą ŻYWICIELKĘ, MATKĘ.
Do 25 maja trwa IV edycja konkursu z cyklu ZERO MARNOWANIA + MAKSIMUM DBANIA. W tym roku szkolnym hasłem konkursu jest: RACJONALNE SEGREGOWANIE DO ŻÓŁTEGO WORKA. Uczniowie klas 5-8 mogą wykonać ulotkę informacyjną, która pomoże w rozumieniu dlaczego, po co i jak sensownie segregować plastiki. Nie każdy plastikowy element nadaje się do recyklingu. Dobrze posegregowane plastiki są szansą na ich intensywniejsze ponowne użycie. Patronami tegorocznej edycji naszej akcji są Związek Międzygminny “Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT" oraz Gmina Czempiń.
W sali numer 7 pod opieką pani Agnieszki Ławniczak, w świetlicy szkolnej pod opieką Katarzyny Matyi i Elizy Koniecznej – Stelmaszyk i w sali 16 pod opieką pani Ewy Wegner, przez cały rok szkolny pojawiają się gazetki prokologiczne, popularyzujace ochronę środowiska, szacunek dla darów Ziemi.
Kropla drąży skałę. Nasze kropelki wielu corocznych działań mają szansę rozbić twardą skorupę braku wrażliwości na los PLANETY. Jesteśmy do tego zobowiązani, bo przecież POŻYCZYLIŚMY ZIEMIĘ OD NASZYCH WNUKÓW.
Ewa Wegner