W marcu klasa 5c na lekcjach techniki wykonywała obraz matematyczny. Uczniowie wykonali go całkowicie samodzielnie przy małych podpowiedziach nauczyciela. Pierwszym krokiem było zaplanowanie poszczególnych etapów pracy i przypomnienie zasad BHP. Na początku uczniowie nawiercili otwory i przykręcili uchwyty, na które później został zawieszony obraz. Klasa 5c odmierzała, w którym miejscu powinny znaleźć się mocowania. Po wyczyszczeniu powierzchni płyty wiórowej uczniowie przystąpili do dalszej pracy. Przy pomocy młotków wbijali gwoździe, by utworzyły one określone kształty. Następnie przy pomocy włóczki i muliny metodą string art wypełniali kształty. Przy okazji powtórzyliśmy sobie własności wielokątów, potęg oraz kolejności wykonywania działań. Końcowy efekt można zobaczyć w pracowni matematycznej - sali 50. Obraz został wykonany przy pomocy narzędzi z Laboratorium Przyszlosci.
Pamiętają o pomordowanych
- 12
Jarogniewice to wieś, która wiąże się z dramatycznymi wydarzeniami okresu II wojny światowej. W 1940 r. ze szpitala psychiatrycznego w Kościanie, do lasu nieopodal wioski jechały samochody, w których ,w trakcie jazdy spalinami uśmiercani byli pensjonariusze placówki. Wśród nich były kobiety, mężczyźni, chorzy psychicznie, niepełnosprawni, Polacy, Żydzi, ale nawet Niemcy kierowani do Kościana z podobnych szpitali, znajdujących się na terenie III Rzeszy. W lesie w Jarogniewicach i Wypalankach wszystkie te ofiary, znalazły miejsce pochówku w zbiorowych mogiłach. Te straszne działania były związane z akcją pseudoeutanazji, nad którą pieczę sprawował sam Heinrich Himmler.
-Pamięć o tych, którym w tym miejscu zerwano nić życia, przetrwała jednak do dziś- powiedziała Marta Nowaczyk, uczennica klasy 8 a ze Szkoły Podstawowej w Czempiniu, podczas krótkiej uroczystości. -Dowodem tego, jest ten jeden z dwóch krzyży, stojących w jarogniewickim lesie. Zostały one wzniesione w 1946 r., a jeden z nich odrestaurowany w 2022 r. W imieniu całej społeczności Gminy Czempiń, symboliczną wiązanką kwiatów pragniemy oddać im hołd, aby wydarzenia te nie poszły w zapomnienie.
Z okazji miesiąca pamięci narodowej, którym jest kwiecień, przedstawiciele władz samorządowych Czempinia oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, pod krzyżami wzniesionymi na mogiłach w jarogniewickim lesie, złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze.
W krótkiej uroczystości wziął udział m.in. Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, przewodniczący Rady Miejskiej Czempinia Maciej Głochowiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu Arleta Adamczak oraz delegacja uczniów.
Gerwazy Konopczyński
Dary dla Domu Dziecka w Kórniku- Bninie
Po raz kolejny Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski podjęli się zorganizowania przedświątecznej zbiórki dla podopiecznych Domu Dziecka w Kórniku- Bninie. Zbieraliśmy produkty spożywcze, przybory szkolne, artykuły chemiczne i higieny osobistej.
Naszą akcję wsparli uczniowie, rodzice i nauczyciele. Wśród darczyńców byli także klienci sklepu Lewiatan, którzy w sobotę przekazywali zakupione produkty dyżurującym wolontariuszom.
Dnia 4 kwietnia br. zebrane podarunki zostały przekazane na ręce dyrektor Domu Dziecka pani Magdaleny Krupy. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za pomoc i okazaną wrażliwość!
Katarzyna Matyja
NAJŁADNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA
Uroczyste podsumowanie konkursu NAJŁADNIEJSZA KARTKA WIELKANOCNA odbyło się w środę, 29 marca w Kościańskim Ośrodku Kultury. Z autorami nagrodzonych i wyróżnionych prac spotkały się: wicestarosta kościański Dorota Słowińska oraz przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego Iwona Bereszyńska. Spotkanie uświetnił występ zespołu Semplicze z Lubinia.
W konkursie wzięło udział 363 uczniów klas I-III szkół podstawowych z powiatu kościańskiego. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i wykonanie kartki wielkanocnej. Oceniając prace komisja uwzględniła nawiązanie do Świąt Wielkanocnych, kolorystykę, materiały i technikę wykonania, dekoracyjność, ogólne wrażenie estetyczne, trwałość formy oraz samodzielność wykonania.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Wśród nich znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Czempiniu, którzy otrzymali WYRÓŻNIENIA:
Julia Zalesińska
Agatka Sikora
Marcelina Malicka
Bartosz Paluch
Pozostali uczestnicy, których prace zostały przekazane do Starostwa, otrzymali upominki i dyplomy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
STRING ART
String Art to technika wyplatania różnych obrazków przy pomocy nici lub muliny na drewnie. Uczniowie klasy 5b i 5d na lekcjach techniki mieli okazję stworzyć ciekawe dzieła sztuki przy pomocy gwoździ, plastrów drewna, młotków i kolorowych nici. Przed rozpoczęciem pracy przypomnieliśmy zasady BHP i przygotowaliśmy stanowiska pracy. Uczniowie pracowali w skupieniu, dbając o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Kreatywność i wyobraźnia naszej młodzieży przyniosła bardzo ciekawe efekty. Wśród wykonanych obrazów znalazły się auta, serca, litery, chmury, kwiatki, zwierzątka. Na lekcjach został wykorzystany sprzęt z Laboratoriów Przyszlości.
Autor: Barbara Skiba
Archiwum