• Konkurs poetycki dla uczniów klas I – VI
          • Konkurs poetycki dla uczniów klas I – VI

          • Biblioteka szkolna przy ul. Kolejowej 3 organizuje:

            Konkurs poetycki dla uczniów klas I – VI

            "Radosna wiosna”

             

            Jeśli lubisz pisać wiersze (chociażby na razie tylko do szuflady) to przeczytaj uważnie zasady udziału w konkursie bibliotecznym i zastań młodym twórcą. Spróbuj samodzielnie napisać wiersz o wiośnie.

            • Przepisz go na komputerze i wydrukuj na kartce A4 (sprawdzając wcześniej poprawną pisownię).
            • Jeśli chcesz możesz go ozdobić.
            • Pod wierszem podaj swoje imię, nazwisko i klasę.
            • Nie wzoruj się na żadnym mniej lub bardziej znanym poecie, bądź oryginalny, pisz po swojemu, nie ściągaj z Internetu!

            Na Wasze prace czekam w bibliotece szkolnej przy ul. Kolejowej 3 do piątku, 14 kwietnia 2023r.

            Najciekawsze próby poetyckie zostaną zaprezentowane na stronie internetowej  naszej szkoły, a ich autorzy otrzymają drobne upominki.

             

            Zachęcam do udziału!

                                                                                Kinga Tomyślak

             

             

          • ŁĄCZYMY PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM 😊 (WIELKANOCNE STROIKI KLASY VB)

          •         Czwartkowa lekcja z wychowawcą w klasie V b była czasem spędzonym bardzo pracowicie. Wymagała od jej uczestników dużego zaangażowania i pomysłowości.

            Z inicjatywy rodziców uczniów i z ich olbrzymią pomocą wszyscy obecni na zajęciach wykonywali wielkanocne stroiki, które trafią na Szkolny Kiermasz Świąteczny. Oprócz tych tradycyjnych ozdób na nasze świąteczne stoły dzieci przygotowały też kartki z życzeniami dla pensjonariuszy  Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach oraz pacjentów Hospicjum Palium w Poznaniu.

            Te drobne dowody pamięci o osobach potrzebujących pomocy dotrą do ich adresatów za pośrednictwem organizatorki przedświątecznej akcji - pani K. Wałęsy-Maćkowiak.

                    Piękne efekty pracy były bardzo miłym zwieńczeniem zajęć i potwierdzeniem słów znanego powiedzenia, że dla chcącego nic trudnego!

                                                                                                                               H. Ambroży

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • W czwartek, 23 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Jerce, odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym, zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie.

            Turniej odbył się z podziałem na trzy kategorie wiekowe:

            Grupa I: klasy I – IV,

            Grupa II: klasy V – VIII,

            Grupa III: szkoły ponadpodstawowe.

            Celem Turnieju było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Turniej przede wszystkim służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarowej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

            Uczestnicy Turnieju zmierzyli się z pytaniami z zakresu historii i ochrony przeciwpożarowej, wiedzy na temat OSP i Związku OSP RP, prewencji przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego, a także organizacji szeroko pojętego ratownictwa.

            Szkołę Podstawową w Czempiniu reprezentowało czworo uczniów: Bartosz Paluch z 3d, Kamil Adamczak z 3a, Franciszek Lange z 8g i Adam Marciniak z 8f. Tylko Kamilowi Adamczakowi udało się stanąć na podium, zajął III miejsce w najmłodszej grupie wiekowej.

             

                                                                                 Kamilla Wałęsa- Maćkowiak

          • Wiosna na sportowo

          • 22 marca uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą p. Moniką Krysiak  i opiekunami p. Katarzyną Braszak i p. Klaudią Galusik udali się pociągiem  na wycieczką do Kościana. Pierwszym punktem na trasie wycieczki była siłownia Art Fitness. Aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych prowadzonych przez trenera personalnego.

            Zwiedziliśmy sale treningowe oraz obejrzeliśmy wyposażenie siłowni. Następnie udaliśmy się do kręgielni Pocoolane. Sportowym wyzwaniom towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji. Było dużo śmiechu i okrzyków radości. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego. Po wyczerpujących zmaganiach sportowych udaliśmy się na regeneracyjny wspólny posiłek.

                                                                                          Klaudia Galusik

          • Wyniki Szkolnego Konkursu Czytelniczego

          • Dnia 14 marca chętni uczniowie z klas ósmych, siódmych oraz szóstej a i szóstej e,  miłośnicy przygód młodego czarodzieja i jego przyjaciół, wzięli udział w Szkolnym Konkursie Czytelniczym "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży literaturą fantastyczną, kształtowanie umiejętności przekazywania zapamiętanych faktów z przeczytanych książek oraz ukazywanie pozytywnych wartości czytania.

            Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z testem sprawdzającym znajomość treści książki J. K. Rowling "Harry Potter i Kamień Filozoficzny".

            A oto wyniki:

            I MIEJSCE Marianna Bączkiewicz klasa 8c

            II MIEJSCE Jan Kapała-Grygier  klasa 7a

            III MIEJSCE Paweł Doliński klasa 7b

            WYRÓŻNIENIE Antonina Kuciak klasa 8c

                           Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział.

            Marianna i Jan będą reprezentowali naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa” – Pociąg do Hogwartu  27 kwietnia w Kościanie.

                          

             

                                                                                            K. Tomyślak, J. Sobolewska-Jakubiak

          • Strażacy w podstawówce

          •  

            21 marca to z pewnością wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego niejednej placówki oświatowej. Tego dnia Samorząd Uczniowski kas VI - VIII Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte - filia Borowo 76 zorganizował Dzień Samorządności. Niewątpliwą atrakcją dla młodzieży, jak i dla opiekunów była wizyta strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu. Panowie strażacy oprócz zapoznania uczniów z arkanami swojej pracy, zaprezentowali wozy strażackie, jakimi dysponuje czempińska jednostka OSP oraz krótko poinstruowali młodzież w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Oglądający z bliska mogli podziwiać wozy strażackie jak również ich wyposażenie. Wizyta strażaków poszerzyła i utrwaliła wiedzę uczniów w zakresie bezpieczeństwa, a także zachęciła młodzież do służby w straży pożarnej. Bardzo dziękujemy naszym gościom z OSP Czempiń za ciekawe spotkanie.

                                                                                                 Jakub Jankowski

             

          • Szkolny Klub Wolontariatu pomaga w zbiórce żywności dla osób starszych i samotnych

          • Wolontariusze z naszej szkoły w piątek i w sobotę ( 17-18.03.2023) pełnili dyżury w czempińskich marketach. Zbierali tam żywność przeznaczoną dla potrzebujących  będących pod opieką Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności. Uczniom udało się zebrać datki finansowe oraz ogromne ilości produktów, które trafią do podopiecznych Stowarzyszenia  jeszcze przed Wielkanocą.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym członkom Szkolnego Klubu Wolontariatu!!!

             

                                                                                           Katarzyna Matyja, Eliza Konieczna- Stelmaszyk

          • KLASA VIIIA POCOOLAŁA…

          • 16 marca wraz z wychowawcą panią Magdaleną Gałką oraz panem Jakubem Jankowskim udaliśmy się do kręgielni Pocoolane w Kościanie. Zajęliśmy 3 tory. Rozgrywki bardzo nam się podobały i wywołały ducha sportowej rywalizacji. Każdy z nas walczył, aby przewrócić jak najwięcej kręgli. W kręgielni byliśmy dwie godziny. Bardzo miło upłynęło nam to czwartkowe popołudnie.                                                                                                                                                                    

             

             

        • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
          • DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

          • 17 marca w Irlandii i wielu innych miejscach na świecie obchodzony jest Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Od lat jest to dzień promowania irlandzkiej kultury.

             

            Nasza szkoła przyłączyła się do tych obchodów realizując projekt edukacyjny. Nauczyciele języka angielskiego zapoznali uczniów z najważniejszymi faktami na temat Szmaragdowej Wyspy, przybliżyli sylwetkę św. Patryka oraz przedstawili uczniom leprechauna – irlandzkiego skrzata, który ukrył garniec złota na końcu tęczy. W tygodniu poprzedzającym Dzień św. Patryka uczniowie przygotowywali na lekcjach techniki kanapki inspirowane koniczyną i kolorem zielonym, stworzyli chmurki z napisami po irlandzku i po angielsku, kolorowali koniczyny z życzeniami wesołego dnia św. Patryka i tańczyli „Shamrock Beat”. Przeprowadzono również kilka konkursów: Quiz wiedzy o Irlandii, Konkurs na opis leprechauna, Konkurs na wywiad z leprechaunem oraz Konkurs na email z Irlandii.

             

            W dniu 17 marca hol szkoły się zazielenił. Można było podziwiać prace uczniów zgłoszone na konkursy, sprawdzić swoją wiedzę na temat Irlandii, posłuchać irlandzkiej muzyki oraz zrobić pamiątkowe zielone zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć grupowych w galerii Zielono nam!

            Galeria Zielono nam!

             

            Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy pomogli w realizacji tego projektu oraz włączyli się do wspólnego świętowania!

             

            Thank you! Go raibh maith agat!

            Beata Wojciechowska i Wioleta Kaczewiak

        • ZBIÓRKA NAKRĘTEK
          • ZBIÓRKA NAKRĘTEK

          • W dniu 10 marca zakończyliśmy zbiórkę nakrętek w ramach kolejnego wyzwania w Turnieju Klas. Dziękujemy bardzo za tak duże zaangażowanie. Uczniowie klas 4-6 w budynku przy ulicy Kolejowej zebrali łącznie 134835 nakrętek! Duże brawa :) Poniżej zamieszczamy informacje, które klasy zdobyły Odznakę Dobrego Serca:
            Klasa 5a - 30907 nakrętek
            Klasa 5b - 19229 nakrętek 
            Klasa 6d - 13690 nakrętek 
            Dziękujemy klasie 4a za pomoc przy znoszeniu nakrętek z II piętra. 
            Autorzy: K. Galusik, P. Pawlak, B. Skiba

        • MATEMATYKA W SŁODKIEJ WERSJI :)
          • MATEMATYKA W SŁODKIEJ WERSJI :)

          • 14 marca uczniowie klasy 4b i 4e przy okazji świętowania urodzin liczby π upiekli ciasteczka. Pieczenie słodkości zaczęliśmy od przypomnienia zasad BHP i odpowiedniego przygotowania stanowiska pracy. Uczniowie wg przepisu przygotowanego przez nauczyciela samodzielnie zarobili ciasto. Odmierzali, ważyli składniki. Z przygotowanego ciasta wykroili ciasteczka o przeróżnych kształtach: liczby π, korony, koła, żyrafy, gwiazdeczek, serduszek i wielu, wielu innych. Po skończonej pracy uczniowie zadbali o uporządkowanie swoich stanowisk. Najmilszą częścią zajęć okazała się degustacja upieczonych ciasteczek :) Słodkości zostały upieczone przy pomocy sprzętów znajdujących się w pracowni technicznej, która powstała w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            autor: Barbara Skiba

        • DZIEŃ LICZBY π
          • DZIEŃ LICZBY π

          • 14 marca na całym świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Liczby π. Nasza szkoła także przystąpiła do świętowania urodzin tej wyjątkowej stałej matematycznej. Na lekcji matematyki uczniowie poprzez zadania praktyczne samodzielnie obliczali przybliżoną wartość liczby π. Klasa 4b i 4e na lekcjach matematyki i techniki nie tylko wysłuchała historii i ciekawostek związanych z ludolfiną, ale też samodzielnie upiekli przepyszne ciasteczka w kształcie litery π :) W holu szkoły można było zobaczyć gazetkę dotycząca ludolfiny wykonaną przy pomocy tangramów przez klasę 5c. Obok gazetki znalazły się także fantastyczne prace konkursowe wykonane przez naszych uczniów. Zadaniem konkursowym było wykonanie liczby π dowolną metodą. Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu na "Najpiękniejszą Liczbę π":
            I miejsce: Pola Wlaenciak kl. 4d
            II miejsce: Eliza Borysiak kl. 4a
            III miejsce: Lena Borecka kl. 5c
            Wrożnienie: Maria Rypińska kl. 4b, Maksymilian Grajewski kl. 4e
            Serdecznie gratulujemy :)
            Na wszystkich lekcjach przeprowadzonych w ramach obchodów Dnia Liczby π został wykorzystany sprzęt z Laboratoriów Przyszlości.

             

            autor: Barbara Skiba

        • WKRĘTARKA BEZ TAJEMNIC ⚙️⚒️🔩
          • WKRĘTARKA BEZ TAJEMNIC ⚙️⚒️🔩

          • Na lekcji techniki klasa 5c nauczyła się obsługi wkrętarki. Uczniowie dowiedzieli się jak zmieniać lewe i prawe obroty wkrętarki, w jaki sposób należy zmienić bity oraz wymienić rozładowany akumulator. 5c bardzo dobrze poradziła sobie z zadaniem nawiercania otworów i przykręcania wkrętów. Przygoda z wkrętarka bardzo spodobała się piątej klasie :) Wkrętarki są elementem pracowni technicznej, która powstała w ramach projektu Laboratorium Przyszłości

            autor: B. Skiba

          • Mikołaj finalistą IV edycji Olimpiady

          •  Polskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje Olimpiadę Historyczną Juniorów, której adresatami są uczniowie szkół podstawowych, wykazujący szczególne zainteresowanie historią. Te ogólnopolskie, indywidualne zawody dla młodych ,,historyków” mają przebieg trójstopniowy.

            Zawody I stopnia (eliminacje szkolne) polegają na samodzielnym rozwiązaniu przez uczestników Olimpiady testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności z zakresu całej podstawy programowej oraz napisaniu wypracowania na temat podany przez organizatorów konkursu.

            Zawody II stopnia (eliminacje okręgowe) dzielą się na część pisemną i ustną. Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do tej części Olimpiady, najpierw wykonują otwarte i zamknięte zadania testowe, które kolejny raz weryfikują wiadomości młodych olimpijczyków. Do części ustnej przechodzą  osoby z najwyższymi wynikami. Przed komisją konkursową prezentują wybrany spośród kilku obowiązujących w danej edycji Olimpiady temat, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące przeczytanej książki, która została umieszczona na liście lektur Olimpiady Historycznej Juniorów.

            Zawody III stopnia (eliminacje centralne)  również składają się z części pisemnej i ustnej. Bierze w nich udział czterech najlepszych młodych historyków z poszczególnych województw. Test pisemny obejmuje zróżnicowane zadania otwarte i zamknięte związane z tematem przewodnim eliminacji centralnych. Część ustna wymaga od finalistów wykazania się przed członkami komisji doskonałą znajomością zagadnień, związanych z jedną z wybranych epok historycznych oraz  treści czterech lektur.

                           W ostatni weekend na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyły się eliminacje centralne, w których udział wzięło prawie 80 najlepszych historyków ze szkół podstawowych z całego kraju. Wśród nich znalazł się Mikołaj Sobiak uczeń Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. Jak podkreślili organizatorzy poziom etapu był niezwykle wysoki. Uczniowie po zakończeniu etapu centralnego, mogli zostać uczestnikami eliminacji III stopnia, finalistami olimpiady (musieli zdobyć od 30 do 75 pkt, max 100 pkt ) lub laureatami (powyżej 75 punktów). Mikołaj po podsumowaniu części pisemnej i ustnej zdobył taką liczbę punktów, która pozwoliła mu uzyskać tytuł finalisty. Dla ucznia czempińskiej podstawówki to ogromny sukces. Oprócz niepowtarzalnej możliwości rozmowy na tematy historyczne z kadrą profesorską, głównie poznańskiego uniwersytetu, Mikołaj jako finalista olimpiady, w pierwszej  kolejności zostanie przyjęty do wymarzonej szkoły średniej. Patronat Honorowy nad Olimpiadą sprawował Marszałek Senatu RP.

             

            Gerwazy Konopczyński

        • KONKURS POŻARNICZY
          • KONKURS POŻARNICZY

          • 28 lutego 2023r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak do konkursu na poziomie gminnym przejść mogło tylko 6 uczniów. Oto wyniki:

             

            I grupa wiekowa- klasy I-IV

            Kamil Adamczak kl. 3a

            Bartosz Paluch kl. 3d

            Patrycja Paluch kl. 2b

             

            II grupa wiekowa - klasy V-VIII

            Franciszek Lange kl. 8g

            Adam Marciniak kl. 8f

            Amelia Łuczak kl. 6b

            Gratulujemy! Pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

             

            autor: I. Śmiłowska-Zydorczyk

            zdjęcia: E. Mielcarek

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte
        • ul. Kolejowa 3 powiat kościański województwo wielkopolskie 64-020 Czempiń Poland
        • 61 28 26 789 lub 61 28 26 805 (Kolejowa 3) 61 28 26 268 (Borowo 76) 61 28 26 275 (Borowo 49)
      • Logowanie