• Zadania opiekuna

• 1. Opiekun autobusu szkolnego odpowiedzialny jest za przestrzeganie zasad zawartych w regulaminie.

2. Opiekun decyduje o wpuszczaniu i wypuszczaniu uczniów z autobusu w odpowiednich miejscach.

3. Opiekun podczas wykonywania swoich obowiązków ubrany jest w kamizelkę odblaskową.

4. Opiekun podejmuje decyzje co do dalszego postępowania w przypadku awarii lub wypadku. Opiekun wraz z kierowcą zobowiązany jest podejmować działania zmierzające w pierwszej kolejności do zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, a także do zminimalizowania strat materialnych.

5. W przypadku awarii autobusu przewożącego uczniów opiekun sprawuje opiekę nad dowożonymi, zapewniając im bezpieczeństwo do czasu zapewnienia im pojazdu zastępczego.

6. Opiekun czuwa nad dziećmi wsiadającymi i wysiadającymi z autobusu.

7. Opiekun na bieżąco monitoruje liczbę dzieci znajdujących się w autokarze.

8. W przypadku dzieci w wieku do lat 7, opiekun sprawdza na każdym przystanku czy dziecko wysiadające z autobusu jest odbierane przez rodzica, prawnego opiekuna lub osobę przez nich upoważnioną.

9. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane przez rodzica, prawnego opiekuna lub osobę przez nich upoważnioną dziecko kontynuuje jazdę autokarem szkolnym aż do momentu powrotu do Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, gdzie pozostaje pod opieką świetlicy lub opiekuna dowozów szkolnych do momentu odbioru przez rodzica, prawnego opiekuna lub osobę przez nich upoważnioną.

10. Uczniowie wsiadają i wysiadają tylko przednimi drzwiami. Opiekun wysiada jako pierwszy i czuwa nad bezpiecznym opuszczeniem autobusu przez wszystkich uczniów.

11. Uczniowie wsiadając do autobusu zajmują kolejno miejsca licząc od czoła pojazdu. Opiekun wsiada ostatni i zajmuje takie miejsce, aby skutecznie monitorować przewożone dzieci i ich zachowanie.

12. Opiekun ponosi odpowiedzialność za dowożonych uczniów podczas przewozu oraz bezpośrednio po opuszczeniu przez dzieci autobusu. W tym celu zobowiązany jest każdorazowo wysiąść na przystanku i zabronić dzieciom przechodzenia przez jezdnię przed lub za autobusem. W razie potrzeby opiekun przeprowadza dzieci w bezpiecznym miejscu na drugą stronę jezdni.

13. W sytuacji, gdy uczeń nie stawi się w autobusie po zakończeniu zajęć, opiekun dowozu powiadamia wychowawcę świetlicy, który zgłasza nieobecność ucznia dyrektorowi szkoły.

14. Opiekunowie są zobowiązani informować wychowawcę klasy o każdorazowym nagannym zachowaniu przewożonego ucznia lub o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego.