• 1. Organizatorem dowozu uczniów do szkół i przedszkoli jest Gmina Czempiń.

2. Dowóz odbywa się w czasie trwania roku szkolnego.

3. Bezpłatnym dowozem obejmuje się:

• wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli publicznych położonych na terenie Gminy Czempiń,
          • uczniów, których droga z domu do szkoły przekracza:
            a) 3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych,
            b) 4 km - w przypadku uczniów klas V-VIII szkół podstawowych,
          • inne osoby (w szczególności rodziców uczniów, uczniów szkół ponadpodstawowych, uczniów, których odległość z domu do szkoły jest krótsza od określonej powyżej - wyłącznie w przypadku wolnych miejsc i za zgodą opiekuna.

4. Organizator dowozów w planie dowozów określa przystanki dla autobusów szkolnych. Uczniowie wsiadają i wysiadają z autobusu tylko na wyznaczonych przez organizatora przystankach.

5. Plan dowozów szkolnych oraz godziny odjazdu autobusu ustala koordynator dowozów szkolnych dopasowując go do tygodniowego planu zajęć uczniów.

6. Wszystkie autokary przewożące uczniów w ramach dowozów szkolnych na terenie Gminy Czempiń wyposażone są monitoring rejestrujący wnętrze autokaru oraz drogę przed autokarem.

7. Dyrektor ma obowiązek reagowania zgodnie z zapisami statutu szkoły na zgłoszenia dotyczące pozytywnych lub negatywnych zachowań uczniów.

8. W przypadku powtarzających się zachowań zagrażających bezpieczeństwu innych osób, uczeń, po wcześniejszym powiadomieniu rodziców, zostanie pozbawiony prawa do korzystania z dowozów szkolnych.

9. Za zniszczenia wyrządzone przez uczniów w autokarze szkolnym odpowiadają:

• rodzice ucznia, który dopuści się wyrządzenia szkody,
          • opiekun.

10. Rodzice, prawni opiekunowie - w przypadku upoważnienia do odbioru dzieci przez inne osoby - są zobowiązani do złożenia koordynatorowi dowozów szkolnych pisemnych deklaracji zawierających szczegółowe dane osób upoważnionych do odbioru dzieci.

11. Rodzice, prawni opiekunowie dzieci lub upoważnione przez nich osoby zobowiązani są do odbioru dzieci z przystanku szkolnego o ustalonej godzinie.

12. W przypadku nieodebrania dziecka przez rodzica, prawnego opiekuna lub osobę przez nich upoważnioną dziecka z przystanku autobusowego o ustalonej godzinie ww. osoby są zobowiązane do odbioru dziecka ze szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, gdzie dziecko będzie przebywało pod opieką świetlicy szkolnej lub opiekuna dowozów szkolnych.

13. Korzystanie z bezpłatnych dowozów szkolnych na terenie Gminy Czempiń jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przebywanie w autokarze objętym monitoringiem.