Historia
- 1812
Pierwsza szkoła w mieście powstała na początku XIX wieku i miała charakter prywatny. Dopiero z końcem 1812 roku mamy pewną wiadomość o elementarnej powszechnej szkole w Czempiniu. Naukę w tej szkole pobierały dzieci polskie, żydowskie i niemieckie. Nauczycielem tej szkoły był Polak Andrzej Strycki. Ponieważ miasto własnego budynku szkolnego nie posiadało, nauka odbywała się w lokalu prywatnym.
- 1846
Polacy mieli własną szkołę wyznaniową, która mieściła się prawdopodobnie w Rynku 21, w lokalu dzierżawionym od Wincentego Iwaszkiewicza. Kierownikiem tej szkoły pozostał Andrzej Strycki. Zwiększająca się liczba dzieci zmusiła władze do urządzenia drugiej sali lekcyjnej. Drugim nauczycielem został Hieronim Bierwagen, który po śmierci Andrzeja Stryckiego został kierownikiem szkoły.
- 1853
Dzieci uczyły się w budynku znajdującym się w Rynku nr 6 i w dwóch lokalach w Rynku nr 30.
- 1858
Dzieje szkoły polskiej w byłym zaborze pruskim to walka z władzą niemiecką o zachowanie polskości, a przede wszystkim o naukę w języku polskim. Po okresie Wiosny Ludów szkoła stała się jednym z najważniejszych środków germanizowania młodzieży i dzieci polskich. Już na mocy uchwały z 8 grudnia w wyższych klasach szkół elementarnych język niemiecki był językiem wykładowym we wszystkich przedmiotach oprócz języka polskiego, religii i śpiewu.
- 1873
Dalszym etapem polityki pruskiej było zarządzenie z czerwca o nauce religii i śpiewu w języku niemieckim w wyższych klasach.
- 1901
Ostatnim etapem tej polityki było wydanie zarządzenia o nauce religii w języku niemieckim we wszystkich klasach. Wyrazem nasilającej się germanizacji było powołanie w szkole katolickiej kierownika Niemca. Pierwszym był Bergmann, a później Neumann.
- 1910
Ponieważ liczba dzieci rosła, lokale stały się nieodpowiednie dla celów szkolnych. Przy ulicy Kolejowej 3 wybudowano nowy budynek szkolny. Budynek był dwupiętrowy, murowany, kryty dachówką. Mieściło się w nim osiem sal lekcyjnych oraz mieszkanie dla rektora szkoły (kierownika) i dla woźnego. Szkołę oświetlano za pomocą lamp naftowych. Budynek początkowo ogrzewano metalowymi piecami, a od 1926 r. piecami kaflowymi.
- 1919-1939
Do wybuchu I wojny światowej czempińska szkoła podlegała zarządzeniom obowiązującym w zaborze pruskim, zmierzającym do wyeliminowania języka polskiego i wynarodowienia Polaków. Po wojnie przeszła pod zarząd Rady Ludowej. W okresie międzywojennym funkcje kierownicze w szkole pełnili kolejno: Stanisław Sundmann (1919-1930), Adolf Bogdanowicz (1930-1937), Wacław Lewandowicz (1937-1939).
- 1938/1939
Do szkoły w Czempiniu uczęszczało czterystu uczniów. Zatrudnionych było wówczas ośmiu nauczycieli.
- 1939-1945
Lata II wojny światowej to pięcioletni okres przerwy w pracy szkoły.
- 1945
W styczniu miasto Czempiń zostało oswobodzone. Budynek szkolny nie uległ zniszczeniu, ponieważ stacjonowało w nim wojsko niemieckie, niemieckie służby administracyjne oraz szkoła dla dzieci niemieckich. Wszystkie akta i księgi szkolne oraz część sprzętu i urządzeń uratowane zostały przez woźnego Romana Tomiaka. Z narażeniem życia przechowywał to wszystko w swoim mieszkaniu. Po uporządkowaniu budynku szkolnego przez będących wtedy w Czempiniu nauczycieli, dzieci zaczęły zgłaszać się do szkoły. Kierownikiem szkoły został Józef Dziwak.
Naukę rozpoczęto 26 lutego, a uroczyste otwarcie nastąpiło 4 marca w Hotelu Polskim - obecnie Restauracja Ratuszowa. Dzieci przydzielone zostały do klas nie według roczników, tylko na podstawie umiejętności czytania, pisania, rachowania.
14 kwietnia kierownikiem szkoły został Wacław Lewandowicz, a Józef Dziwak objął stanowisko nauczyciela.
Od 4 września uczniowie uczyli się we wszystkich ośmiu izbach lekcyjnych. Na II piętrze szkoły została otwarta biblioteka uczniowska.
- 1952
W kwietniu uporządkowano boisko szkolne oraz frontowe obejście szkoły. Oddano do użytku skocznię i dwa boiska do siatkówki.
- 1954
Powzięcie decyzji rozbudowy zostało podyktowane tym, żeby zapewnić młodzieży odpowiednie warunki nauki i pracy oraz by szkoła mogła należycie spełniać swoje zadania wychowawcze i naukowe.
- 1959
Po uzyskaniu funduszy społecznych i państwowych w maju rozpoczęto budowę nowego skrzydła. W tym czasie Sejm PRL uprawomocnił uchwałę o uczczeniu 1000-lecia Państwa Polskiego wybudowaniem 1000 szkół ze składek społeczeństwa. Powołane w całym kraju Komitety Społecznego Funduszu Budowy Szkół rozpoczęły intensywną działalność. Taki Komitet powstał także w Czempiniu. Kuratorium włączyło szkołę w Czempiniu na listę szkół 1000-lecia Państwa Polskiego. Prace rozpoczęto 13 maja.
- 1960
8 maja przerwana została nauka w starym budynku szkolnym z uwagi na podjęte prace inwestycyjne. Stary budynek połączony został łącznikiem z nowym budynkiem szkolnym. Założono centralne ogrzewanie, nową sieć elektryczną oraz położono we wszystkich klasach nowe podłogi. Na korytarzach i schodach położono posadzkę lastrikową i odmalowano całe wnętrze. Końcowego odbioru szkoły dokonano 8 września.
Po rozbudowie szkoły w starym budynku na parterze pozostawiono trzy izby lekcyjne, jedna sala została przebudowana na korytarz i kancelarię. Na I piętrze pozostały cztery sale lekcyjne, a w kancelarii urządzono gabinet dentystyczny. W nowej szkole na parterze uruchomiono trzy sale lekcyjne. Podobnie było na I piętrze, ale oprócz sal lekcyjnych znajdował się tam pokój nauczycielski. Na II piętrze były dwie sale lekcyjne, biblioteka, harcówka i świetlica. Prostopadle do skrzydła nowej szkoły usytuowano salę gimnastyczną z szatniami i umywalniami. Zorganizowano też gabinet lekarski. Stary budynek oprócz funkcji szkolnej spełniał także role mieszkalną. Na drugim piętrze umieszczone były mieszkania prywatne. Kierownik szkoły wraz z rodziną zajmował mieszkanie pięciopokojowe w stylu mansardowym wraz z kuchnią i spiżarnią. Woźny zajmował dwa pokoje i kuchnię.
4 października nastąpiło uroczyste otwarcie nowej części szkoły. Szkole nadano imię Bohaterów Westerplatte.
- 1970
We wrześniu na emeryturę przeszedł Wacław Lewandowicz. Stanowisko kierownika szkoły objął Czesław Staniszczak.
- 1972
W szkole powstała stołówka.
- 1973
1 września Szkoła Podstawowa w Czempiniu stała się Zbiorczą Szkołą Gminną będąc jedną z pierwszych szkół gminnych w Polsce. Zasady organizacji zbiorczych szkół gminnych regulowało Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 17 marca. Zbiorcza Szkoła Gminna w Czempiniu objęła opiekę organizacyjną i pedagogiczną nad dwoma szkołami podstawowymi, siedmioma punktami filialnymi oraz siedmioma przedszkolami.
- 1975
W szkole utworzono klasy z rozszerzonym programem wychowania fizycznego w kl. V, VI, VII i VIII o profilu piłki ręcznej. W planie nauczania tych klas wymiar obowiązkowy zajęć wychowania fizycznego wynosił sześć godzin tygodniowo. W okresie późniejszym klasy przekształcono w klasy sportowe. Przez następnych kilka lat uczniowie kształcili się w tej dyscyplinie sportowej osiągając bardzo dobre wyniki.
- 1975/1976
Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było wręczenie sztandaru. Uczniowie i nauczyciele postanowili, że sztandar zostanie zakupiony z własnoręcznie zapracowanych pieniędzy. Gromadzenie funduszu na zakup sztandaru trwało dwa lata. Zadania wychowawcze związane z przygotowaniem szkoły do przyjęcia sztandaru realizowane były przez cały rok szkolny. Do prac przygotowawczych zostali włączeni wychowawcy klas, nauczyciele przedmiotów, Samorząd Szkolny, organizacje młodzieżowe, koła zainteresowań, świetlica, Komitet Rodzicielski.
- 1976
23 marca zostało wystosowane pismo do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu z prośbą o zatwierdzenie projektu sztandaru oraz wyrażenie zgody na przyznanie go szkole. 7 września o godz.10.00 rozpoczęła się uroczystość wręczenia szkole sztandaru.
W szkole utworzona została klasa specjalna dla uczniów upośledzonych umysłowo. Początkowo był to jeden oddział, a w latach późniejszych dwa, a nawet trzy.
- 1984-1992
Czesław Staniszczak pełnił funkcję kierownika, a następnie dyrektora szkoły do roku 1984. Następnie dyrektorem szkoły została mgr Kazimiera Roszak. W tym czasie Zbiorcza Szkoła Gminna została przekształcona w Szkołę Podstawową.
- 1988
Do użytku uczniów oddano nowe toalety, a „zabytkowe” ubikacje w centrum boiska szkolnego nareszcie zniknęły. W trakcie dobudowy sanitariatów do istniejącego budynku szkolnego wykonano jeszcze wiele cennych inicjatyw. Dotychczasowy magazyn sprzętu obozowego, przylegający do sali gimnastycznej został zaadaptowany na salę gimnastyki korekcyjnej, a umywalnie znajdujące się przy szatniach zostały wyposażone w natryski z ciepłą wodą. Poprawiono też system grzewczy w bloku sportowym. W suterenie powstała świetlica szkolna z trzema pomieszczeniami. Przeprowadzony został także kapitalny remont instalacji elektrycznej w całym budynku szkolnym.
- 1992
We wrześniu po akceptacji Kuratorium Oświaty, w szkole utworzone zostały klasy integracyjne. Byliśmy wtedy jedyną szkołą w powiecie kościańskim, która prowadziła takie oddziały. Nie mogliśmy liczyć na pomoc zbyt wielu instytucji, dlatego wypracowaliśmy swój własny model. Liczba dzieci w oddziale integracyjnym liczyła około dwadzieścia, w tym od trzech do pięciu uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. W oddziale integracyjnym realizowane były dwa programy nauczania. Dzieci zdrowe uczyły się według programu szkoły ogólnokształcącej, a dzieci niepełnosprawne intelektualnie według programu szkoły specjalnej dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim. Nauczanie języka polskiego, historii i matematyki odbywało się osobno, w grupie specjalnej, pod kierunkiem pedagogów specjalnych, na pozostałych przedmiotach lekcje odbywały się z całą klasą. W przypadku przedmiotu przyroda jednocześnie pracowało dwóch nauczycieli: nauczyciel prowadzący i pedagog specjalny. Klasy integracyjne istniały dziesięć lat.
- 1992-1997
Dobudowano toalety i łazienkę oraz wymieniono okna w budynku szkolnym w Słoninie. W Jasieniu została wygospodarowana dodatkowa sala lekcyjna i sanitariaty z łazienką. Nie było już toalet na dworze.
- 1992-2002
Funkcję dyrektora pełnił mgr Karol Malicki.
- 1999
W myśl założeń reformy oświatowej szkoły podstawowe stały się szkołami sześcioklasowymi. Budynek przy ulicy Kolejowej 3, należący dotąd do Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu, został podzielony na dwie części. W jednej części obiektu uczyli się uczniowie ze szkoły podstawowej, druga część zajmowana była przez gimnazjum. Warunki nauki były bardzo trudne, najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej byli dowożeni autobusem do budynków szkolnych w Jasieniu i w Słoninie. Nauka odbywała się także w budynku katechetycznym w Czempiniu.
- 2002-2017
Dyrektorem szkoły była mgr Bożena Staniszczak.
- 2003
W maju powstał przy szkole Uczniowski Klub Sportowy AS, zrzeszający młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Klub powstał z inicjatywy nauczycieli, rodziców i sympatyków sportu. Pierwszym prezesem Klubu został dyrektor szkoły. W ramach klubu działały dwie sekcje: piłki nożnej i lekkoatletyki. Początkowo do klubu należało około sześćdziesięciu uczniów, z roku na rok ich liczba wzrastała, by osiągnąć ponad sto.
Wyremontowano dach na starym budynku szkolnym, założono nową instalację odgromową.
- 2004/2005
W szkole wprowadzono od czwartej klasy naukę drugiego języka – języka niemieckiego. Języka angielskiego dzieci uczyły się już od klasy pierwszej. Pozyskaliśmy nową pracownię komputerową. Szkoła wzbogaciła się także o nowe pomieszczenie, w którym wyeksponowano sztandar szkolny oraz trofea sportowe uczniów.
- 2006
3 kwietnia uczniowie gimnazjum rozpoczęli naukę w nowym obiekcie w Borowie. Zlikwidowana została nauka w domu katechetycznym, w budynkach szkolnych w Słoninie i Jasieniu. Uczniowie klas I - VI uczyli się w szkole przy ulicy Kolejowej 3. Po wielu latach znów wszyscy razem.
Powstało Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, wyposażone w cztery stanowiska komputerowe. Centrum to zostało dofinansowane ze środków pochodzących z EFS.
- 2007/2008
W jednym z pomieszczeń świetlicy szkolnej utworzono Salonik retro – miejsce, w którym zgromadzone są eksponaty związane z historią naszego miasta, najbliższej okolicy.
- 2008
W marcu otworzono miasteczko ruchu drogowego. Szkoła otrzymała sześć rowerów, kaski, by uczniowie mogli praktycznie poznawać przepisy ruchu drogowego. Powstała także pracownia wychowania komunikacyjnego, wyposażona w cztery stanowiska komputerowe. Od tej pory uczniowie naszej szkoły mogli o wiele lepiej przygotowywać się do zdawania egzaminu na kartę rowerową.
- 2009
Wreszcie doczekaliśmy się rozbudowy infrastruktury sportowej. Przy szkole powstało boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej.
- 2015
Budynek dawnej szkoły podstawowej w Borowie zmodernizowano i otworzono jako Szkołę Filialną Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu.
- 2017
Nastąpiła termomodernizacja szkoły: poprawiono izolacyjność dachu i ścian zewnętrznych - oceplono budynek. Stare okna i drzwi zewnętrzne zostały wymienione. System grzewczy został kompleksowo zmodernizowany.
- 2017
Skutkiem reformy systemu oświaty była likwidacja gimnazjów. Dotychczasowe Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie stało się Szkołą Filialną Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu.
- 2017-2021
Od 1 września 2017 r. do 25 marca 2021 r. dyrektorem szkoły był mgr Albert Łukaszewicz.
- 2021
Pełniącą obowiązki dyrektora szkoły została dotychczasowa wicedyrektor mgr Małgorzata Biskup.
- 2022
Dyrektorem szkoły została mgr Arleta Adamczak.
- dzisiaj
Budynek szkolny składa się z trzech kondygnacji i piwnicy.
W szkole znajduje się osiemnaście sal lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe.
Część sportową stanowi sala gimnastyczna, sala do gimnastyki korekcyjnej, boisko wielofunkcyjne.
Mamy gabinet do zajęć specjalistycznych (logopedia, rewalidacja, terapia), gabinet pedagoga szkolnego, gabinet pielęgniarki. Jest biblioteka, czytelnia, kuchnia, stołówka, świetlica.
Na parterze w starej części szkoły znajduje się gabinet dyrektora, sekretariat, a na drugim piętrze pomieszczenie pracowników CUW. W nowej części szkoły znajduje się gabinet wicedyrektorów, pokój nauczycielski, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, pomieszczenie socjalne dla pracowników obsługi, archiwum szkolne, magazyn.
W piwnicach jest kotłownia, pomieszczenie dla palacza szkolnego, magazyny.
- dzisiaj
Nauczyciele rozwijają uzdolnienia i zainteresowania uczniów prowadząc wiele zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, wyrównawczych, logopedycznych, zatrudniony jest pedagog i psycholog szkolny, zapewniamy uczniom opiekę pielęgniarki.
W szkole działa aktywnie Samorząd Szkolny, Szkolny Klub Wolontariatu, Szkolne Koło Caritas. Wielu uczniów należy do UKS AS Czempiń.
Uczniowie osiągają wspaniałe wyniki w konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a także w konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Godnie reprezentują szkołę w zawodach sportowych. Osiągają także bardzo dobre wyniki w Egzaminie Ósmoklasisty oraz Ogólnopolskim Sprawdzianie Trzecioklasisty.
Organizujemy wiele imprez środowiskowych, uczestniczymy w wielu ogólnopolskich akcjach np. Cała Polska czyta dzieciom, Góra Grosza, Góra Złota, Sprzątanie świata. Od wielu lat bierzemy także udział w finałach WOŚP.
Realizujemy programy Trzymaj formę, Szklanka mleka, Owoce i warzywa. Uczestniczymy w wielu projektach edukacyjnych np. Baw się i bądź bezpieczny, Klub Bezpiecznego Puchatka.
Chcemy, by wszystkie podejmowane przez nas działania sprzyjały tworzeniu przyjaznej atmosfery, pomagały dziecku w dobrym funkcjonowaniu w społeczności szkolnej, wprowadzały w świat wartości, ukazując ich właściwą hierarchię.
Pomagamy odkryć i wykorzystywać możliwości i talenty uczniów, wdrażamy do samokształcenia, wprowadzamy naszych uczniów w świat kultury i sztuki, stwarzamy warunki do nauki dzieciom niepełnosprawnym.
Wspieramy rodziców w wychowaniu. Dbamy na co dzień o to, by szkoła była wspólnotą, a wszyscy jej członkowie byli jednakowo ważni.